Dynastia Apple zdetronizowana – iPhone traci udziały w chińskim rynku smartfonów

Dynastia Apple zdetronizowana – iPhone traci udziały w chińskim rynku smartfonów

Dynastia Apple zdetronizowana – iPhone traci udziały w chińskim rynku smartfonów
04.08.2015 11:56

Chiński rynek smartfonów przeszedł w ostatnim czasie istotną transformację. Jak donosi tamtejsze centrum analityczne Canalys, w drugim kwartale tego roku zmiany zaszły nawet na podium – w Państwie Środka nie królują już iPhone'y, a wśród chińskich konsumentów można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania urządzeniami rodzimych firm.

W pierwszym kwartale 2015 roku Apple sprzedało na chińskim rynku 14,5 mln sztuk iPhone'ów, co jest równe udziałowi w rynku na poziomie 14,7%. W ciągu zaledwie trzech miesięcy sytuacja zmieniła się diametralnie – dziś amerykańska firma jest trzecią siłą na tamtejszym rynku. Pozycję lidera, z udziałem w rynku rzędu 15,9% objęło Xiaomi. Producenci smartfonów z serii Mi czują jednak na karku oddech konkurencji.

Obraz

Na drugim miejscu pod względem udziałów w chińskim rynku jest Huawei z wynikiem o zaledwie 0,2% niższym niż Xiaomi. Wzrost sprzedaży tej firmy jest jednak najszybszy w całej pierwszej dziesiątce chińskiego rynku. Zmiana na pozycji lidera może więc nastąpić już w kolejnym kwartale. Co ciekawe, sprzedaż smartfonów Apple'a wcale nie maleje.

Analitycy z Canalys zauważają, że firmy, które są liderami na zachodnich rynkach, tj. Apple i Samsung, cieszą się rosnącym zainteresowaniem także w Chinach. Ma to świadczyć, że tamtejszy rynek urządzeń mobilnych zaczyna „dojrzewać”. Popularność rodzimych urządzeń uzasadniana jest natomiast ich cenami oraz bardziej zróżnicowanym portfolio.

W przypadku Apple już dziesięć miesięcy minęło od premiery ostatniego urządzenia, a wciąż niewiele wiadomo o premierze kolejnego smartfona. Ponadto obserwując dane z poprzednich lat, można zauważyć, że trzeci kwartał fiskalny Apple z reguły prezentuje się najgorzej. Niewykluczone zatem, że mimo popularności Xiaomi i błyskawicznie rosnącym udziałom Huawei, Apple wróci w przyszłości na chiński tron.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)