Dyrektor CIA ujawnił prawdę. Agencja jest zaangażowana w kryptowaluty

Dyrektor CIA ujawnił prawdę. Agencja jest zaangażowana w kryptowaluty

Dyrektor CIA ujawnił prawdę. Agencja jest zaangażowana w kryptowaluty
Źródło zdjęć: © Getty Images | GRAEME JENNINGS
Konrad Siwik
08.12.2021 10:02

Dyrektor CIA William Burns zdradził, że agencja ma wiele różnych projektów skoncentrowanych na kryptowalutach. Jego wypowiedź od razu pobudziła zwolenników teorii spiskowej, jakoby to CIA odpowiadała za stworzenie Bitcoina.

Teorie spiskowe wśród pewnej liczby entuzjastów kryptowalut od lat mówią, że anonimowy wynalazca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, był w rzeczywistości pracownikiem CIA. Teraz wszyscy jej wyznawcy mają pożywkę, ponieważ dyrektor CIA William Burns zdradził, że agencja wywiadowcza ma "kilka różnych projektów skupionych na kryptowalutach".

Burns przemawiał podczas konferencji organizowanej przez Wall Street Journal. Po omówieniu takich spraw, jak możliwa rosyjska inwazja na Ukrainę, konkurowanie Stanów Zjednoczonych z Chinami czy wyzwań związanych z przestrzenią kosmiczną, usłyszał pytanie z publiczności, czy agencja przygląda się kryptowalutom, które są obecnie wykorzystywane do ataków ransomware.

Jest to coś, co odziedziczyłem. Rozpoczął to mój poprzednik, uruchamiając szereg różnych projektów skupiających się na kryptowalutach i próbach przyjrzenia się konsekwencjom drugiego i trzeciego rzędu, a także pomocy naszym kolegom z innych części rządu USA w celu zapewnienia solidnych informacji na temat tego, co obserwujemy.

 William Burns William BurnsDyrektor CIA William Burns

Według szefa CIA, kryptowaluty "mogą mieć ogromny wpływ na wszystko, począwszy od ataków typu ransomware, ponieważ jednym ze sposobów walki z nimi i ich powstrzymania jest możliwość dotarcia do sieci finansowych, z których korzysta tak wiele siatek przestępczych, a to z kolei wiąże się z kwestią walut cyfrowych".

Jego wypowiedź od razu pobudziła zwolenników teorii spiskowej, według której to CIA odpowiada za stworzenie Bitcoina. Na Twitterze pojawiła się masa wpisów i komentarzy, w których użytkownicy wymieniają się spostrzeżeniami na temat zaangażowania agencji w kryptowaluty.

Sceptycy tej teorii twierdzą jednak, że nawet gdyby CIA było odpowiedzialne za Bitcoina i tak niczego by to nie zmieniło, bo kryptowaluta w dużej mierze jest obecnie kontrolowana przez jej posiadaczy. Tak czy inaczej, wygląda na to, że agencja poważnie podchodzi do sprawy, przede wszystkim skupiając się na atakach ransomware z wykorzystaniem cyfrowych aktywów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)