Dyski PCIe zyskują popularność. Niedługo dorównają dyskom SATA

Dyski PCIe zyskują popularność. Niedługo dorównają dyskom SATA

Dyski PCIe zyskują popularność. Niedługo dorównają dyskom SATA
Dyski PCIe zyskują popularność. Niedługo dorównają dyskom SATA
Redakcja
28.03.2019 11:47, aktualizacja: 24.04.2019 10:19

Dyski z interfejsem PCIe przewyższają wydajnością nośniki ze złączem SATA. Do tej pory użytkownicy częściej stawiali jednak na wolniejsze, ale tańsze i znajome komponenty. Dyski PCIe jednak są coraz popularniejsze i niebawem dorównają dyskiem SATA pod względem popularności.

W ostatnich latach rynek pamięci masowych bardzo się zmienił. Kilka lat temu nośniki SSD stanowiły narzędzie dla profesjonalistów, potem dla entuzjastów, ale z czasem stały się standardowym nośnikiem dla wszystkich użytkowników. Technologiczny postęp zaszedł jeszcze dalej, kiedy dyski półprzewodnikowe wyposażone zostały w interfejs PCIe, pozwalający na osiąganie znacznie większych prędkości przesyłania danych.

Przez lata nośniki PCIe były wyraźnie droższe od modeli SATA, ale z biegiem czasu, biorąc pod uwagę spadek cen kości pamięci flash i cen kontrolerów PCIe, ta różnica zaczęła się zmniejszać. Aktualnie za dysk PCIe o pojemności 512 GB należy zapłacić mniej więcej tyle, ile przed rokiem kosztowała wersja 256 GB.

Różnica zmniejsza się także, jeśli chodzi o udział w rynku. Według informacji DigiTimes, dyski z interfejsem PCIe jeszcze w 2019 roku zdobędą nawet 50 proc. rynku SSD. Dziennikarze DigiTimes zaznaczyli również, że w tym roku zapotrzebowanie na dyski SSD wzrośnie o 20-25 procent i w dużej mierze to nośniki z PCIe zagospodarują tę przestrzeń. O ich rosnącej popularności świadczy fakt, że coraz więcej producentów SSD uwzględnia je w swoich najbliższych planach.

PCIe – co to takiego?

PCIe to złącze na płycie głównej komputera, do którego możemy podłączyć kartę graficzną, sieciową, dźwiękową, lub właśnie dysk SSD. Wśród jego zalet wyróżnić należy m.in. wyższy maksymalny przesył danych, a także dokładniejsze wykrywanie i raportowanie błędów. Złącza na płycie głównej mieszczą nawet do 16 ścieżek, które służą do przesyłu danych.

Sprowadzając to do SSD, dyski ze złączem PCIe pozwalają aktualnie na osiąganie prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie 3200/2100 Mb/s (na przykładzie Plextor M9PeY), podczas gdy nośniki SATA ograniczają te prędkości do około 560 Mb/s, jeśli chodzi o odczyt danych oraz około 520 Mb/s, jeśli chodzi o zapis.

Czy warto kupić SSD PCIe? Jeśli komputer obsługuje taki standard, a w większości urządzenia są do niego przystosowane, wybór nośnika z interfejsem PCIe wydaje się w pełni uzasadniony. Różnicę dostrzeżemy nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim w pracy – montażu wideo czy obróbce grafiki.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)