Dziesięć lat MacBooka Air: konstrukcja z 2008 roku nawet dziś wygląda świeżo

Dziesięć lat MacBooka Air: konstrukcja z 2008 roku nawet dziś wygląda świeżo16.01.2018 12:48
Dziesięć lat MacBooka Air: konstrukcja z 2008 roku nawet dziś wygląda świeżo

W 2008 roku jednym ze smuklejszych laptopów był Sony VAIO TZ Series, który na tle współczesnych urządzeń wygląda już dość opaśle. Właśnie wtedy, dziesięc lat temu, Steve Jobs na Macworld w San Francisco zaprezentował przyszłość laptopów – MacBooka Air, tak smukłego, że mieścił się w kopercie biurowej, a w swoim najgrubszym miejscu był smuklejszy od wspomnianego produktu Sony.

Na słynnym Macworld w 2008 roku, Steve Jobs podszedł do stolika, na którym znajdowała się koperta biurowa. Otworzył ją i wyjął z niej pełnoprawnego laptopa. Urządzenie na ówczesne standardy było bardzo smukłe i czuć było, że mamy do czynienia z zauważalnym skokiem do przodu. MacBook Air wyglądał inaczej niż wszystkie laptopy na rynku, był od nich znacznie smuklejszy, a mimo swoich kompaktowych wymiarów, oferował pełną klawiaturę i wygodny gładzik.

MacBook Air wyglądał spektakularnie, ale pojawiły się też głosy krytyki. Po pierwsze, głosy niezadowolenia powodowała wysoka cena – 1799 dolarów oznaczało, że Air był drogim laptopem, droższym nawet od MacBooka Pro, a przecież oferował przeciętną specyfikację. Co ciekawe, dziś to Air jest najtańszym laptopem w ofercie Apple – 999 dolarów w oficjalnym sklepie. Zastrzeżenia wzbudzało także usunięcie wielu złączy, a także napędu CD, co w 2008 roku wydało się pomysłem abstrakcyjnym. Z kolei dziś korzystanie z płyt do przenoszenia danych stało się przestarzałą, niechcianą technologią. Z pewnością do odrzucenia płyt przyczyniło Apple.

Macworld San Francisco 2008-The MacBook Air Intro (Pt. 1)

Wyjątkowy laptop Apple oferował opcjonalny dysk SSD o pojemności 64 GB (standard to 120 GB HDD 4200 RPM), 13,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 pikseli, 2 GB RAM, a jego sercem był Intel Core 2 Duo w wersji specjalnie zaprojektowanej dla Apple – zajmował 60% mniej miejsca niż oryginalny C2D. Z kolei przetwarzaniem grafiki zajmował się układ NVIDIA GeForce 9400M 256 MB.

MacBook Air od swojej premiery pod względem wizualnym zmienił się tylko nieznacznie – zrezygnowano m.in. z koncepcji klapki zakrywającej porty, dodano złącze Thunderbolt, a po drodze pojawiła się wersja z 11-calowym ekranem. Ostatnie odświeżenie specyfikacji miało miejsce w 2017 roku.

Dziś MacBook Air wciąż jest dostępny w ofercie Apple i uważany jest za najlepszych propozycji dla osób chcących rozpocząć przygodę z macOS. MBA nadal wygląda świeżo, nawet ze swoimi grubymi ramkami wokół ekranu. Wciąż jest świetnym urządzeniem, a można go mieć już poniżej 4 tys. złotych.

Przyszłość tego modelu MacBooka nie jest jednak pewna. Właściciele obecnych wersji zgodnie twierdzą, że jeśli Apple zdecydowałoby się w 2018 roku na drobne odświeżenie wnętrzności oraz dodało ekran Retina, zachowując aktualną cenę, to powstałby jeden z najlepszych laptopów z Cupertino. Warto zwrócić uwagę, że ten świetny laptop, wciąż wyglądałby prawie jak model z 2008 roku. Wyraźnie pokazuje to, jak innowacyjnym laptopem był pierwszy MacBook Air.

Jak MacBook Air wygląda na tle współczesnych smukłych laptopów? Wciąż dobrze, ale przegrywa z najszczuplejszymi modelami na rynku. Air w pasie ma od 0,3 do 1,7 cm, a więc jest aktualnie… najgrubszym w ofercie Apple. Smuklejszy z pewnością jest 12-calowy MacBook (0,35–1,31 cm) i co interesujące, mniej w talii ma nowy MacBook Pro – 1,49 cm. Z kolei tegoroczny Acer Swift 7, uważany za najsmuklejszego ultrabooka, może szczycić się wynikiem wynoszącym zaledwie 8,98 mm.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)