Facebook porównuje hasła użytkowników, by chronić ich przed kradzieżami baz

Strona głównaFacebook porównuje hasła użytkowników, by chronić ich przed kradzieżami baz
25.07.2016 14:25
Facebook porównuje hasła użytkowników, by chronić ich przed kradzieżami baz

Mimo że niegdyś każde tego rodzaju wydarzenie budziło dużo emocji, dziś kradzież i publikacja baz danych milionów użytkowników największych serwisów, staje się niemal codziennością. A to może być powodem sporych problemów, jeśli wykorzystywane jest jedno hasło w wielu serwisach, o czym boleśnie przekonał się między innymi Mark Zuckerberg.

Serwis, który założył, przedsięwziął właśnie nowe metody zabezpieczenia danych swoich klientów, o czym pisze Niebezpiecznik. Jak wiadomo, do Facebooka należy między innymi jeszcze Instagram czy WhAtsapp. Korporacja dysponuje zatem ogromną liczbą zaszyfrowanych haseł, jednak może ostrzegać przed niebezpieczeństwem, jakie wynika ze stosowania jednego hasła w wielu serwisach.

Źródło: niebezpiecznik.pl
Źródło: niebezpiecznik.pl

Facebook wykorzystuje zatem zautomatyzowaną weryfikację haseł swoich użytkowników. Osoba, która wykorzystuje te same dane logowania w wielu serwisach będzie o tym informowana, wraz z przyciskiem odsyłającym do ustawień, gdzie jedno z haseł można zmienić. Całość ma się odbywać bez dostępu ludzkiej administracji do haseł, można zakładać, że maszynowo porównywane są funkcje skrótu.

Ponadto sam Facebook ma śledzić wycieki, skupywać bazy danych i analizować je pod kątem występowania danych z serwisu. Co ciekawe, w Polsce jest to nielegalne: art. 269b. § 1. Kodeksu Karnego stanowi, że karze do 3 lat pozbawienia wolności podlega ten, kto pozyskuje dane. Niezależnie od tego, czy to właśnie on wykradł dane, czy też – ograniczając ryzyko przejęcia kont – chce uzyskać dostęp do już wystawionej na sprzedaż danych w celu weryfikacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)