Facebook rakiem wycofuje się ze zbierania danych użytkowników od partnerów

Facebook rakiem wycofuje się ze zbierania danych użytkowników od partnerów

Facebook rakiem wycofuje się ze zbierania danych użytkowników od partnerów
Oskar Ziomek
29.03.2018 16:03

Z dnia na dzień pojawiają się kolejne informacje w sprawie kryzysu w Facebooku, który rozpoczął się po opublikowaniu informacji o niewłaściwym wykorzystaniu danych ponad 50 milionów użytkowników, z czym powiązana jest firma Cambridge Analytica. Chwytając się wszystkich możliwych działań, które mogłyby odwrót użytkowników od portalu zatrzymać, Facebook ogłosił, że zakończy współpracę z firmami trzecimi dostarczającymi dodatkowe dane, które mogą na Facebooku wykorzystać reklamodawcy.

Mowa jest o całkowitym zamknięciu w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy programu zwanego Kategorie Partnerskie. To dzięki nim podczas tworzenia na Facebooku reklam, wykorzystać można dodatkowe dane o użytkownikach, które pochodzą z zewnętrznych źródeł, taki jak Acxiom czy Epsilon. Chodzi o serwowanie reklam tylko wąskiej grupie odbiorców, zgodnie z założeniem – takiej, którą owe reklamy są w stanie zainteresować.

Facebook zaznacza przy tym, że korzystanie z danych podobnych usługodawców jest na porządku dziennym w wielu innych miejscach w branży, jednak wierzy, iż odsunięcie się od takich praktyk może pomóc odzyskać zaufanie użytkowników Facebooka, którzy teraz mają się mniej bać o swoją prywatność. Między wierszami należy oczywiście także wyczytać, iż Facebook pokłada w swoim ruchu dużo większe nadzieje – liczy, że decyzja zostanie odczytana jako odważna i pozytywna i pomoże przynajmniej częściowo zapomnieć o aferze wokół Cambridge Analytica.

Choć społeczność nie zdążyła jeszcze na powyższe ogłoszenie Facebooka zareagować, nie ulega wątpliwości, iż jak dotąd kryzys w firmie wyłącznie się pogłębia i póki co nie wyhamował. Swoje konta z serwisu już usunęło wielu użytkowników i firm, inni składają deklaracje, iż lada moment zrobią to samo. Tymczasem wartość akcji Facebooka wciąż ma tendencję spadkową.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)