Fatalna jakość legalnych internetowych transmisji Euro 2016. Jak oglądać mecze w 4K?

Fatalna jakość legalnych internetowych transmisji Euro 2016. Jak oglądać mecze w 4K?

Fatalna jakość legalnych internetowych transmisji Euro 2016. Jak oglądać mecze w 4K?
13.06.2016 15:49, aktualizacja: 14.06.2016 11:02

Sportowe imprezy są wciąż ostoją tradycyjnych telewizji, którepo wykupieniu za ciężkie pieniądze praw do ich transmisji,oczywiście niechętnym okiem spoglądają na pirackie streamingi wsieci. Zachęcają też oczywiście internautów do oglądania meczyna płatnych platformach cyfrowych, obiecując oprócz bezpieczeństwaprawnego (na które przecież mało kto zwraca uwagę), także wysokąjakość transmisji. Euro 2016 już jednak zdążyło pokazać, żepłatne wcale nie oznacza jednak lepsze. Czasem oznacza gorsze.

Najbardziej oberwało się Cyfrowemu Polsatowi. Rozgrywany wsobotę mecz Anglia-Rosja był legalnie dostępny tylko na kanalePolsat Sport 2 HD i transmitowany w czasie rzeczywistym w Sieci naplatformie VoD Ipla – dla tych, którzy kupili specjalny pakiet za99 zł. Gwarantować on miał możliwość obejrzenia wszystkich 51meczy mistrzostw, będąc zarazem jedynym z legalnych w Polsce (orazoczywiście jednym z wielu technicznie możliwych) sposobów nacieszenie się Euro 2016 przed ekranem komputera, na tablecie czysmartfonie.

Po tym meczu internauci już się przekonali, że za pieniądzejakość jest kwestią opcjonalną. Z Wykopu już możemy siędowiedzieć, że pakietu nie należy kupować. Wpis „EURO 2016 wIPLA SRIPLA. Czyli jak wywaliłem 99 złotych w śmietnik” bijerekordy popularności, choć w zasadzie mówi jedynie to, o czymwszyscy wiedzą. Polscy operatorzy nie dysponują infrastrukturąwystarczającą do świadczenia w Sieci usług wideo na większąskalę. Jak pisał użytkownik Omka:

(…) Przez cały mecz transmisja się przycinała. Nieważne czyto była jakość HD czy ta średnia czy najniższa opcja. Mecz poprostu buforował się co jakieś 1-2 minut. (…).

Znany bloger Artur Kurasiński może nie używał wulgaryzmów jakOmka, ale szybko skomentował sprawę na Twitterze: „To nie stream,to pokaz slajdów”. Najgorzej było oczywiście tym, którzychcieli oglądać w rozdzielczości tzw. HD (720p), ale powody donarzekań mieli nawet ci, którzy oglądali w najniższej zrozdzielczości, tj. 384p.

Nie kupuj pakietu meczy Euro na solorzowej Ipla - to nie stream ale pokaz slajdów. Co chwilę się wiesza. "Jakość HD" to jakiś chory żart.

— Artur Kurasiński (@kurasinski) June 11, 2016Czego zresztą oczekiwać, skoro nie wyrabiały nie tylko serwerystreamingowe, ale i serwer poczty, odbijający e-maile zezgłoszeniami usterek. Wina na pewno nie leżała po stronieinternautów, skarżyły się osoby z łączami 20, a nawet 50 Mb/s.W ciągu pierwszej połowy meczu na facebookowej stronie meczupojawiła się ponad setka negatywnych komentarzy. W drugiej połowiemeczu było nieco lepiej – pewnie dlatego, że część widzów poprostu zrezygnowała z oglądania i odciążyła łącza. W niedzielęznów sytuacja się bowiem pogorszyła, znów pojawiły sięnarzekania.

Swoje powody do niezadowolenia mają także ci, którzy chcielioglądać mecze w tradycyjnej telewizji. Klienci UPC Polska twierdzą,że musieli długo czekać na aktywowanie pakietu z kanałami PolsatSport 2 HD i Polsat Sport 3 HD po jego wykupieniu – tak jakbyadministratorzy wzięli sobie na weekend wolne. Zbliżonej treścizgłoszenia wyczytać można było na profilu nc+. Tam też nie szłosię z nikim skontaktować, jeden z użytkowników napisał, żeczekał na infolinii 40 minut, wysłuchując jedynie, żeprzewidywany czas do połączenie z konsultantem to powyżej 5 minut.

W tej sytuacji namawianie ludzi do kupowania telewizorów 4K, byoglądali mistrzostwa Europy w wysokiej rozdzielczości brzmi dośćzabawnie. W praktyce zobaczą je jedynie widzowie satelitarnegokanału Rai Sport UHD (satelita Eutelsat Hot Bird 13°E). Transmisjajest szyfrowana (Nagra MA), a karta deszyfrująca kosztuje oficjalnie90 euro – i podobno wcale nie jest łatwo ją legalnie kupić,ponieważ formularz aktywacji na stronie internetowej operatorawymaga podania włoskiego kodu fiskalnego. Zainteresowani mogąjednak rozejrzeć się po eBayu, gdzie takie aktywowane kartypojawiają się po 50-60 euro.

Przeszukując zasoby Internetu znaleźliśmy jednak polskiegodystrybutora tych kart deszyfrujących, które pozwolą naobejrzenie ćwierćfinałów, półfinałów i finałów Euro 2016 wpełnym 4K. Cena to 499 zł, dystrybutor obiecuje pełną pomoctechniczną i aktywację w cenie. Wydaje się, że będzie to lepszerozwiązanie dla spragnionych piłki w wysokiej jakości, niż to, cooferuje Cyfrowy Polsat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)