Firefox 39: płynniejsza praca na OS X i kolejne funkcje w Hello

Firefox 39: płynniejsza praca na OS X i kolejne funkcje w Hello

Firefox 39: płynniejsza praca na OS X i kolejne funkcje w Hello
Redakcja
03.07.2015 07:58, aktualizacja: 05.07.2015 18:15

Choć nie udało się uniknąć pewnego opóźnienia, na serwerach Mozilli znaleźć już można 39 wersję przeglądarki Firefox. Zmiany wprowadzone w tej wersji nie są co prawda rewolucyjne, niemniej powinny ucieszyć użytkowników zarówno OS X, jak i Linuksa. Wszyscy skorzystają natomiast na poprawkach błędów, lepszego wsparcia nowych technologii webowych i zwiększonej szybkości działania.

Najnowsze wydanie pokazuje, że Mozilla wciąż wierzy w sukces swojego komunikatora Hello, jaki od jakiegoś czasu jest wbudowany w Firefoksa. W tej odsłonie użytkownicy mogą uruchomić integrację z sieciami społecznościowymi, aby innych do kontaktu zapraszać za pomocą Facebooka, LinkedIn, Twittera i innych platform wspieranych przez przeglądarkę. Choć opcja nie wydaje się szczególnie istotna, może pomóc w dodatkowej promocji Hello, ta jest natomiast potrzebna, aby użytkownicy przekonali się do komunikatora. Osoby korzystające z OS X powinny zauważyć płynniejsze animacje i poprawioną pracę przewijania. Są to efekty prac nad projektem Silk, które trwają już od kilku miesięcy.

350138561477240769

Wszystko za sprawą zmian w mechanizmie rysowania interfejsu, który jak do tej pory był silnie rozbity i nie zawsze radził sobie z odpowiednio szybkim działaniem. Dzięki spięciu renderowania z synchronizacją pionową w przeglądarce nie powinny już występować sytuacje, w których jakieś z animacji się zacinają. Użytkownicy zarówno tej platformy, jak i Linuksa mogą cieszyć się z jeszcze jednej zmiany. Mechanizm odpowiedzialny za ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i phishingiem skanuje już pobierane pliki na tych systemach operacyjnych. Dodatkową ochronę ma zapewnić także usunięcie wsparcia dla połączeń realizowanych za pomocą zapewniającego niewystarczające bezpieczeństwo SSLv3.

Nowy Firefox wspiera format Web Open Font Format 2.0, co poprawia zgodność z nowymi technologiami webowymi, umożliwia obsługę fontów skompresowanych i licencjowanych, które nie są dostępne w formatach TrueType lub OpenType. Warto zaznaczyć, że prace nad tym standardem wciąż trwają. Przeglądarka rozszerzyła także obsługę specyfikacji WAI-ARIA, która umożliwia korzystanie z rozbudowanych stron internetowych (np. wyposażonych w elementy działające z zastosowaniem Ajaksa) przez osoby niepełnosprawne. Deweloperzy dodatkowo poprawili zgodność z HTML5 i wbudowane narzędzia dla twórców stron internetowych wprowadzając m.in. Fetch API i obsługę połączeń WebSocket dla hosta lokalnego.

Te same zmiany zaszły również w wersja dla Androida, nie zabrakło również poprawek znalezionych błędów i szybkości działania. Premiera tej wersji miała odbyć się kilka dni temu, ale w ostatniej chwili zgłoszono poważny błąd – w przypadku wielu instancji na Windowsie uruchomienie przeglądarki skutkowało jej awarią. Na szczęście programiści uporali się z tym i możemy już spokojnie korzystać z Firefoksa 39. Przeglądarkę w wersji zarówno desktopowej, jak i dla Androida znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)