Firefox 57 nie taki straszny: uBlock Origin gotowy jako WebExtension

Firefox 57 nie taki straszny: uBlock Origin gotowy jako WebExtension

Firefox 57 nie taki straszny: uBlock Origin gotowy jako WebExtension
Oskar Ziomek
01.09.2017 15:23

Jest dobra wiadomość dla fanów Firefoksa, którzy z jednej strony wyczekują premiery przełomowej wersji 57 w listopadzie, a z drugiej obawiają się o jej użyteczność, w sytuacji gdy kolejni deweloperzy rezygnują z rozwoju swoich rozszerzeń. Inaczej jest natomiast z popularnym uBlock Origin – rozszerzenie pojawiło się już w repozytorium dodatków do przeglądarki jako przystosowany do nowej wersji dodatek WebExtension.

Będzie więc bezproblemowo działać z nadchodzącym Firefoksem 57, który już teraz dostępny jest w testowym kanale Nightly, ale w pozostałych przypadkach, a szczególnie podczas aktualizacji obecnej wersji dodatku do tej najnowszej, mogą się pojawiać błędy. Co więcej, różnego rodzaju, a z uwagi na ich liczbę, użytkownikom 32-bitowego Firefoksa i uBlock Origin w wersji 1.13.8 w ogóle odradza się na ten moment aktualizację do nowszej wersji.

Obraz

Problemy pojawiają się między innymi w związku działaniem i zawartością list filtrów: pomocne okazuje się czasem przeinstalowanie dodatku lub zaimportowanie filtrów z wyeksportowanego poprzednią wersją zewnętrznego pliku. Twórcy nie umywają jednak od tego rąk: zachęcają do zgłaszania wszystkich usterek, zaś na GitHubie przeczytać możemy o tych błędach, które zostały już ostatecznie rozwiązane. Sytuacja jest dość dynamiczna, zatem możliwe, że w najbliższych godzinach, a co najwyżej na dniach zostanie ustabilizowana i aktualizacja będzie bezproblemowa dla wszystkich.

Przypomnijmy, że udostępnianie dodatków do Firefoksa w formie WebExtensions jest o tyle istotne, że wraz z wersją 57 przeglądarka będzie obsługiwać tylko rozszerzenia tego typu. Problem jest omawiany od dłuższego czasu, a w ubiegłym miesiącu został podsumowany przez Mozillę w raporcie specjalnym. Sukces ma zagwarantować przeglądarce szybkie działanie i zwiększane bezpieczeństwo, ale jednocześnie na drugiej szali pojawia się rozszerzająca się telemetria.

W naszej bazie dostępne są jak zawsze najświeższe wersje programów: do pobrania Firefox oraz uBlock Origin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)