Firefox 57: ułatwienia dostępu będą bezpieczniejsze

Firefox 57: ułatwienia dostępu będą bezpieczniejsze

Firefox 57: ułatwienia dostępu będą bezpieczniejsze
Oskar Ziomek
31.08.2017 09:40

Firefox 57, którego premiera w stabilnym wydaniu zaplanowana jest na listopad bieżącego roku, ma być pod wieloma względami przełomowy. Nic więc dziwnego, że w przeglądarce wciąż przybywa nowych funkcji i rozwiązań. W kanale Nightly możemy już zaobserwować implementację kolejnej nowości: funkcji, która zapobiegnie szpiegowaniu użytkownika podczas korzystania z usług ułatwiających dostęp, a więc tych, które pomagają obsługiwać przeglądarkę na przykład osobom z problemami ze słuchem czy wzrokiem.

Na razie nie jest jednak znanych wiele szczegółów w związku z jej działaniem. Odpowiednia opcja (jak na razie domyślnie wyłączona) pojawiła się natomiast w ustawieniach prywatności w testowym Firefoksie Nightly. Włączenie narzędzia powinno zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu danych, które siłą rzeczy są z przeglądarki odczytywane przez narzędzia ułatwiające dostęp.

350203892493215681

Implementacja takiego rozwiązania jest efektem spostrzeżeń, według których coraz więcej podobnych aplikacji wykorzystuje gromadzone dane w niewłaściwy sposób, o czym informuje Jim Mathies z Mozilli: Tworzymy długą listę (...) aplikacji firm trzecich dla Windowsa, które korzystają z dostępności, by zgłębiać aktywność użytkownika. Nowe rozwiązania w przeglądarce mają zaś pomóc temu zapobiec.

By dodatkowo ułatwić analizę sytuacji we własnym zakresie, w Firefoksie pojawiła się także nowa sekcja w panelu about:support, dotycząca właśnie ułatwień dostępu. Gdy te są aktywne, odczytać z niej można, które aplikacje korzystają z nich w danym momencie.

350203892493412289

Mozilla stara się ulepszać swoją przeglądarkę w wielu aspektach. W Firefoksie 57 priorytetem ma być nie tylko szybkość, ale jak widać również bezpieczeństwo. To użytkownicy zweryfikują jednak, czy nowy program odniesie sukces, szczególnie w obliczu planów rozszerzenia telemetrii oraz wsparcia jedynie dla dodatków WebExtensions począwszy właśnie od edycji 57.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)