Firefox 65 już jest dostępny. W końcu poradzi sobie z grafikami WebP

Firefox 65 już jest dostępny. W końcu poradzi sobie z grafikami WebP
Firefox 65 już jest dostępny. W końcu poradzi sobie z grafikami WebP

28.01.2019 16:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na serwerach Mozilli pojawiły się już pliki instalacyjne Firefoxa 65. W nowej wersji przeglądarki znajdziemy między innymi obsługę formatu graficznego WebP. Nowym Firefoxem powinni też zainteresować się posiadacze Maców i iPhone'ów.

Firefox 65 w końcu radzi sobie z obrazami zapisanymi w formacie WebP, stworzonym przez Google w 2011 roku na bazie kodeka VP8. Obsługa WebP jest domyślnie włączona i jeśli strona ma wersję grafik w tym formacie, zobaczymy je w Firefoxie. Strony zwykle będą wyglądać tak samo jak wcześniej, ale możemy liczyć na oszczędność przesyłanych danych.

  • przykładowy plik WebP otwarty w przeglądarce
  • ustawienia WebP w Firefoxie
[1/2] przykładowy plik WebP otwarty w przeglądarce

Ponadto Firefox 65 pozwala zmienić język interfejsu w opcjach programu. W tym języku wyświetlane będą wszystkie pozycje menu, powiadomienia i tym podobne. Możemy wybrać język preferowany i alternatywny, który zostanie użyty, jeśli dany fragment nie został jeszcze przetłumaczony.

  • ustawienia języka Firefoxa 65
  • wybór języka głównego i zapasowego
[1/2] ustawienia języka Firefoxa 65

ustawienia blokowania treści zostały uproszczone, a reguły zaktualizowane. Menedżer zadań na stronie about:performance szczegółowo podaje wykorzystanie pamięci przez różne elementy.

Firefox na Windowsie

Firefox 65 wprowadza także kilka nowości, które są dostępne na konkretnych systemach. Na Windowsie zyskał możliwość obsługi kodeka wideo AV1, wydanego niedawno dla systemu Microsoftu. Nowego Firefoxa możemy instalować również, korzystając z instalatora MSI.

Firefox dla Androida

Firefox dla Androida także został zaktualizowany do wersji 65. Prawdopodobnie najważniejszą nowością w tym wydaniu jest możliwość otwierania w Firefoxie obrazów zapisanych w formacie WbP.

Firefox dla iOS i macOS

Korzystający z urządzeń firmy Apple i Firefoxa w tej wersji uzyskali dostęp do Handoff – funkcji pozwalającej przesłać otwarte na desktopie karty na urządzenie mobilne i z powrotem za pośrednictwem iCloud. Dzięki temu możemy wygodnie dokończyć przeglądanie na innym urządzeniu. Możemy też liczyć na lepsze zabezpieczenie Firefoxa na macOS i Linuxie dzięki domyślnie aktywnej ochronie przed atakami wykorzystującymi przepełnienie bufora.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)