Firefox 67 dostanie ochronę przed kopaniem kryptowalut i śledzeniem

Firefox 67 dostanie ochronę przed kopaniem kryptowalut i śledzeniem

Firefox 67 dostanie ochronę przed kopaniem kryptowalut
Firefox 67 dostanie ochronę przed kopaniem kryptowalut
06.02.2019 13:47, aktualizacja: 20.05.2019 18:38

Mozilla ma w planach kolejne ulepszenia Firefoxa, które mają zadbać o naszą prywatność i bezpieczeństwo. W wersji 67 przeglądarki znajdzie się zabezpieczenie przed kopaniem kryptowalut bez naszej wiedzy oraz ochrona przed pobieraniem cyfrowych odcisków palców (fingerprinting) przez niektóre skrypty.

Mozilla podąża zgodnie z planem wytyczonym w 2018 roku, by jak najlepiej zabezpieczyć użytkowników Firefoxa przed atakami i naruszeniami prywatności. Plan został jednak opóźniony – wspomniane funkcje miały trafić do Firefoxa 63, a we wtorek wydana została już wersja 65.

W wersji 67 przeglądarki wprowadzona ma zostać ochrona przed skryptami napisanymi w JavaScripcie, które mogą próbować kopać kryptowaluty bez naszej zgody po wejściu na niektóre strony. W konsekwencji zasoby naszego komputera są zajmowane dla cudzej korzyści, wzrasta zużycie energii i często utrudniona jest normalna praca. Przeglądarka może zablokować niektóre metody identyfikacji użytkownika i urządzenia, jeśli na stronie możliwe jest uruchomienie pewnych skryptów. Zebrane przez nie informacje wykorzystywane są do monitorowania zachowania użytkownika w internecie, dobierania na tej podstawie reklam i tym podobnych.

Ustawienia związane z blokowanie pobierania odcisków i kopania kryptowalut znajdą się w sekcji poświęconej blokowaniu treści.

planowany wygląd ustawień blokowania
planowany wygląd ustawień blokowania

Szczegółowe informacje można będzie znaleźć także w informacjach o oglądanej aktualnie stronie.

informacje o elementach zablokowanych na stronie
informacje o elementach zablokowanych na stronie

Po przejściu do konkretnej reguły będzie można zobaczyć, jakie strony zostały zablokowane i ewentualnie dodać dla nich wyjątki.

Firefox 67 ma zostać wydany 14 maja 2019. Na razie nie wiadomo, czy ochrona będzie domyślnie włączona. W kolejnych wydaniach mają pojawić się też funkcje umożliwiające blokowanie widżetów serwisów społecznościowych i skryptów analitycznych.

W naszej bazie programów znajdziecie Firefoxa 65 dla Windowsa, macOS, Androida i iOS. W tej wersji wprowadzone zostało blokowanie odtwarzania filmów z dźwiękiem, jeśli są uruchamiane bez udziału użytkownika.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)