Firefox dostępny w nowej wersji. Ochrona przed skryptami śledzącymi jednym kliknięciem

Firefox dostępny w nowej wersji. Ochrona przed skryptami śledzącymi jednym kliknięciem

05.09.2018 19:09, aktual.: 05.09.2018 19:23

Dobre wieści dla użytkowników Firefoksa: dostępna jest już nowa wersja przeglądarki oznaczona numerem 62. Znajdziecie ją w naszej bazie oprogramowania w wersji na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a. Co nowego przygotowała tym razem Mozilla?

Najbardziej rzucającą się w oczy nowością jest nowy przełącznik w menu głównym. Jest to oczywiście zapowiadana już wcześniej ochrona przed śledzeniem. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownik może decydować, czy stosować witrynom skrypty wykorzystywane do identyfikacji i targetowania użytkowników. Włączenie ochrony może mieć konsekwencje w postaci blokowania niektórych elementów stron.

Obraz

O włączeniu lub wyłączeniu śledzenia nie trzeba decydować globalnie. Oczywiście jest taka możliwość, i temu właśnie służy wspomniany przełącznik, niemniej od ścisłej polityki można robić wyjątki. Wystarczy kliknąć na przycisk po lewej stronie pasku adresu, aby zyskać dostęp do menu umożliwiającego śledzenie per witryna.

W nowej wersji Firefoksa udostępniono (domyślnie wyłączoną) funkcję, pozwalającą na nierespektowanie certyfikatów wydanych przez Symantec. Jest to rzecz jasna pokłosie sprawy, która ciągnie się zostawiając mało przyjemną woń od niemal dwóch lat. Symantec wydawał certyfikaty w sposób urągający przyjętym procedurom, co spotkało się ze zdecydowaną odpowiedzią najpierw Google, a teraz Mozilli. Aby sprawić, by Firefox przestał ufać certyfikatom Symanteca, należy przejść na kartę about:config, odnaleźć wpis security.pki.distrust_ca_policy i ustawić jego wartość na 2.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Deweloperzy docenią w nowym Firefoksie obsługę CSS Shapes wraz z nowym narzędziem CSS Path Editor oraz możliwość stosowania OpenType Font Variations. Dzięki nim, w oparciu o jedną czcionkę, można tworzyć za pomocą ogromnej liczby parametrów mnóstwo kolejnych fontów bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji za pomocą narzędzi graficznych.

Firefox 62 to raczej skromne wydanie, niemniej posiada swój key feature w postaci wygodnego przełącznika ustawień śledzenia i z całą pewnością warto zaktualizować przeglądarkę. Najnowszą wersję programu znajdziecie oczywiście w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)