Firefox Monitor sprawdzi, czy twoje dane wyciekły kiedyś do Internetu – trwają testy

Firefox Monitor sprawdzi, czy twoje dane wyciekły kiedyś do Internetu – trwają testy
Oskar Ziomek

26.06.2018 19:47, aktual.: 26.06.2018 20:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla testuje nowe narzędzie, które tworzone jest z myślą o bezpieczeństwie użytkowników Firefoksa, ale nie tylko. Firefox Monitor, bo o nim mowa, pozwoli w łatwy sposób sprawdzić, czy dane logowania użytkownika trafiły już kiedyś wcześniej do Internetu, a w związku z tym skłoni do refleksji, czy nie warto ich zmienić.

O szczegółach można przeczytać na blogu Mozilli. Okazuje się, że aby stworzyć możliwie skuteczne narzędzie, firma zdecydowała się nawiązać współpracę z właścicielami usługi Have I Been Pwnd? (znanej także w skrócie jako HIBP), w praktyce służącej dokładnie do tego samego. W skrócie, działanie polega tu a porównaniu wpisywanego przez użytkownika adresu e-mail z bazą znanych adresów, które trafiły już kiedyś do Sieci w wyniku jakiegoś wycieku danych.

Obraz

Mozilla chwali się, że w przypadku Firefoksa atutem będzie sposób wymiany danych z serwerami. Zadbano tutaj o to, by przesyłane informacje były anonimowe, zaś adresy e-mail nigdy nie wychodziły w całości poza usługi zarządzane przez Mozillę. Na tę chwilę wszystko wskazuje jednak na to, że poza tą czysto techniczną różnicą, Firefox Monitor nie będzie się w zasadzie wiele różnić od tego, co oferuje HIBP.

Twórcy dodają, że usługa ma być dostępna dla wszystkich internautów, ale jednocześnie użytkownikom Firefoksa oferować więcej. Na ten moment nie mówi się o konkretach, ale na blogu przeczytać można, iż rozważane jest również uruchomienie powiadomień, gdy w Internecie wykryte zostaną prywatne dane użytkowników – być może to właśnie ta funkcjonalność będzie dostępna tylko dla tych, którzy korzystają z przeglądarki Mozilli, która została zresztą dopiero co zaktualizowana.

Celem współpracy jest dotarcie z informacjami z HIBP do większego grona odbiorców. O istnieniu usługi wie stosunkowo niewielu internautów, a jest ich na pewno wielokrotnie mniej, niż samych użytkowników Firefoksa. Integracja z narzędziem dostępnym w przeglądarce ma sprawić, że HIBP będzie po prostu częściej wykorzystywanym narzędziem.

Firefox Monitor pozostaje na tę chwilę w fazie testów. Jak informuje Mozilla, w pilotażowej fazie narzędzie ma zacząć trafiać do pierwszych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu i docelowo dotrzeć do około 250 tysięcy przeglądarek. Kiedy testy zostaną zakończone, funkcja ma docelowo trafić do wszystkich użytkowników Firefoksa na świecie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)