Firefox Monitor sprawdzi, czy twoje dane wyciekły kiedyś do Internetu – trwają testy

Firefox Monitor sprawdzi, czy twoje dane wyciekły kiedyś do Internetu – trwają testy26.06.2018 19:47
Firefox Monitor sprawdzi, czy twoje dane wyciekły kiedyś do Internetu – trwają testy

Mozilla testuje nowe narzędzie, które tworzone jest z myślą o bezpieczeństwie użytkowników Firefoksa, ale nie tylko. Firefox Monitor, bo o nim mowa, pozwoli w łatwy sposób sprawdzić, czy dane logowania użytkownika trafiły już kiedyś wcześniej do Internetu, a w związku z tym skłoni do refleksji, czy nie warto ich zmienić.

O szczegółach można przeczytać na blogu Mozilli. Okazuje się, że aby stworzyć możliwie skuteczne narzędzie, firma zdecydowała się nawiązać współpracę z właścicielami usługi Have I Been Pwnd? (znanej także w skrócie jako HIBP), w praktyce służącej dokładnie do tego samego. W skrócie, działanie polega tu a porównaniu wpisywanego przez użytkownika adresu e-mail z bazą znanych adresów, które trafiły już kiedyś do Sieci w wyniku jakiegoś wycieku danych.

350248374295095233

Mozilla chwali się, że w przypadku Firefoksa atutem będzie sposób wymiany danych z serwerami. Zadbano tutaj o to, by przesyłane informacje były anonimowe, zaś adresy e-mail nigdy nie wychodziły w całości poza usługi zarządzane przez Mozillę. Na tę chwilę wszystko wskazuje jednak na to, że poza tą czysto techniczną różnicą, Firefox Monitor nie będzie się w zasadzie wiele różnić od tego, co oferuje HIBP.

Twórcy dodają, że usługa ma być dostępna dla wszystkich internautów, ale jednocześnie użytkownikom Firefoksa oferować więcej. Na ten moment nie mówi się o konkretach, ale na blogu przeczytać można, iż rozważane jest również uruchomienie powiadomień, gdy w Internecie wykryte zostaną prywatne dane użytkowników – być może to właśnie ta funkcjonalność będzie dostępna tylko dla tych, którzy korzystają z przeglądarki Mozilli, która została zresztą dopiero co zaktualizowana.

Celem współpracy jest dotarcie z informacjami z HIBP do większego grona odbiorców. O istnieniu usługi wie stosunkowo niewielu internautów, a jest ich na pewno wielokrotnie mniej, niż samych użytkowników Firefoksa. Integracja z narzędziem dostępnym w przeglądarce ma sprawić, że HIBP będzie po prostu częściej wykorzystywanym narzędziem.

Firefox Monitor pozostaje na tę chwilę w fazie testów. Jak informuje Mozilla, w pilotażowej fazie narzędzie ma zacząć trafiać do pierwszych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu i docelowo dotrzeć do około 250 tysięcy przeglądarek. Kiedy testy zostaną zakończone, funkcja ma docelowo trafić do wszystkich użytkowników Firefoksa na świecie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)