Firefox przegrał z Edge'em. Przeglądarka Microsoftu ma już więcej użytkowników

Firefox przegrał z Edge'em. Przeglądarka Microsoftu ma już więcej użytkowników

Edge jest bardziej popularny od Firefoksa, fot. Oskar Ziomek
Edge jest bardziej popularny od Firefoksa, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
03.04.2020 12:52, aktualizacja: 03.04.2020 13:02

Microsoft Edge z silnikiem Chromium rośnie w siłę i jest coraz chętniej wybierany przez użytkowników. Najnowsze statystyki pokazują, że z przeglądarki Microsoftu korzysta już więcej osób niż z Firefoksa. Pozycja Chrome'a na razie nie jest zagrożona, ale warto wziąć pod uwagę, że nowy Edge w stabilnej wersji jest dostępny na rynku dopiero od niecałych 3 miesięcy.

Jak wynika z analizy NetMarketShare dotyczącej desktopowych przeglądarek, w marcu 2020 roku z Edge'a korzystało prawie 7,6 procent użytkowników, podczas gdy z Firefoksa – niecałe 7,2 proc. Pierwsza pozycja należy oczywiście do Chrome'a, który może się pochwalić wynikiem 68,5 proc. rynkowego udziału. Dla porównania z Opery korzysta tylko nieco ponad 1 proc. internautów.

W marcu 2020 roku z Firefoksa korzystało mniej osób niż z Edge'a, źródło: NetMarketShare.
W marcu 2020 roku z Firefoksa korzystało mniej osób niż z Edge'a, źródło: NetMarketShare.

Sukces Edge'a łatwo uzasadnić. Przeglądarka od początku jest bardzo sprawna, i oferuje sporo funkcji, choć nadal nie znajdziemy tu na przykład w pełni rozbudowanej synchronizacji. Jest za to czytelne narzędzie pozwalające ograniczać śledzenie oraz możliwość instalacji dodatków z dwóch sklepów – autorskiego Microsoftu oraz Chrome Web Store znanego z Google Chrome. Propozycji rozszerzeń z pewnością zatem nie zabraknie.

Chociaż Edge jest stale rozwijany, trzeba pamiętać, że z uwagi na koronawirusa prace nad nowymi wersjami zdecydowanie zwolniły. W najbliższym czasie można się więc spodziewać przede wszystkim łatek związanych z bezpieczeństwem. Mozilla deklaruje tymczasem, że póki co prace nad nowymi wersjami Firefoksa przebiegają zgodnie z planem, ale w przyszłości ewentualnych opóźnień nie można wykluczyć.

Przeglądarki Microsoft Edge na Windowsa i macOS-a oraz Firefox na Windowsa i macOS-a są dostępne do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (234)