Flash Player wykorzystujący GPU na horyzoncie

Flash Player wykorzystujący GPU na horyzoncie

30.09.2009 09:51, aktualizacja: 30.09.2009 11:04

Jedną z największych wad technologii Adobe Flash - w której wykonana jest przeważająca większość dynamicznych elementów graficznych na stronach internetowych, łącznie z bannerami i filmami - jest spore obciążenie komputera, jakie generuje Adobe Flash Player. Może się to niebawem zmienić, trwają bowiem prace nad specjalną wersją odtwarzacza wykorzystującego moc GPU (procesora na karcie graficznej) do przetwarzania plików flash. Pozwoliłoby to odciążyć procesor komputera i przerzucić znaczną część operacji związanych z odtwarzaniem treści flashowych na dużo bardziej wyspecjalizowane do takich zadań układy na kartach graficznych. Skutkowałoby to znacznym wzrostem wydajności i zauważalnym przez użytkownika odciążeniem komputera przy przeglądaniu stron.

Stojąca za pomysłem NVIDIA póki co milczy jak zaklęta, wiadomo tylko że można oczekiwać ważnego oświadczenia w tej sprawie - być może połączonego z premierą nowego odtwarzacza - już 5 padziernika. Niemiecki serwis notebookjournal.de wybił się jednak przed szereg i udostępnił materiał wideo, w którym Igor Stanek z NVIDII demonstruje wewnętrzną kompilację takiego Flash Playera. Filmik pokazuje odtwarzanie trailera Start Treka w jakości 720p na dwóch systemach - notebooku Atom ze zintegrowaną kartą graficzną Intela oraz na drugim notebooku Ion z kartą GeForce 9400M. Rezultat wspomagania przetwarzania flash przez kartę NVIDII był zdumiewający i szkoda, że po interwencji materiał wideo został już zdjęty.

Wsparcie dla wykorzystania GPU do odtwarzania treści flash będzie dostępne dla większości układów NVIDII, w tym niemal wszystkich nowych - tak dla komputerów stacjonarnych, jak i notebooków. W sieci pojawiły się także plotki, że z technologii tej skorzystają także urządzenia mobilne jak najnowsze smartphone'y oraz ZuneHD Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)