Foxit Reader 9 to sterowanie klawiaturą, podpowiedzi i widok PDF na małe ekrany

Foxit Reader 9 to sterowanie klawiaturą, podpowiedzi i widok PDF na małe ekrany

03.11.2017 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Foxit Reader ma tylu zwolenników co przeciwników – tenpamiętający jeszcze czasy Windowsa ME darmowy ale niewolny zamiennik AdobeReadera, doczekał się przecież w ciągu lat mocnej konkurencji.Wraz z wydaniem nowe wersji 9.0 na nowo chce zdobyć laur najlepszegoprogramu do wyświetlania dokumentów PDF. Czy skutecznie? Zmiany sąwidoczne na pierwszy rzut oka, zapraszamy do bliższego przyjrzeniasię nowej wersji tej popularnej aplikacji.

Nowa wersja Foxit Readera stawia przede wszystkim na uproszczenieobsługi programu za pomocą tzw. akceleratorów jedno-klawiszowych.Opcja ta jest domyślnie wyłączona w programie (włączymy ją wPlik > Preferencje > Ogólne), ale naprawdę zwiększa wygodękorzystania z programu – z dłonią na klawiaturze możemybłyskawicznie włączać najważniejsze funkcje programu.Przykładowo naciśnięcie H przełącza wskaźnik myszki na rączkę,S włącza zaznaczenie dla adnotacji tekstowej, a Z uruchamia lupę.

Obraz

By jeszcze bardziej uprościć korzystanie z programu, na Wstążcemenu pojawiła się nowa funkcja Powiedz mi co chcesz zrobić.Wystarczy wpisać tam kilka pierwszych liter nazwy funkcji, którakojarzy się z naszą potrzebą, a program podpowie, co może w tejkwestii zaoferować, wyświetlając rozwijaną listę możliwychdziałań.

Pojawiła się nowa forma Widoku. Nazywa się ona Reflow i całkiemdobrze sprawdza się przy przeglądaniu dokumentów o skomplikowanymformatowaniu. Po jej wybraniu znika podział na kolumny, ukrytezostają panele sterowania, tekst zostaje zawinięty do szerokościokna, dzięki czemu znika konieczność przewijania go w poziomie.Funkcja jest bardzo wygodna, szczególnie gdy pracujemy z tylkojednym wyświetlaczem, musząc jednocześnie pomieścić na ekraniemateriały źródłowe i edytor tekstu.

Obraz

Rozbudowane zostały funkcje komentarzy. Teraz można wygenerowaćjednym kliknięciem podsumowanie wszystkich komentarzy w dokumencie(Komentarze >Zarządzaj komentarzami > Tworzenie podsumowaniakomentarzy), a następnie je wyeksportować do pliku tekstowego.Możliwe stało się też formatowanie stylu tekstu komentarzy nażółtych karteczkach oraz ich filtrowanie po autorze oraz stanie.

Zaawansowana wyszukiwarka tekstu pozwala teraz znaleźć wszystkiewystąpienia tekstu nawet częściowo zgodne z wpisanymi słowamikluczowymi, oraz wyszukiwanie według wzorców takich jak numerytelefonów, dane czy adresy e-mail – zlokalizowanych według kraju.Niestety Polski tam nie ma. Uproszczono też obsługę skanera, łatwoteraz możemy utworzyć ze skanu nowy dokument PDF albo dołączyćgo do istniejących.

Wrosło też bezpieczeństwo programu, m.in. przez wsparcie dlamicrosoftowego szyfrowania dokumentów IRM i wprowadzenie większejkontroli nad podpisami cyfrowymi, oraz oczywiście całego zbiorułatek bezpieczeństwa na luki wykryte w wersji 8.3.

Wrażenia więc jak najlepsze – przynajmniej jeśli chodzi o tęnową wersję 9.0, którą znajdziecie w naszej bazie oprogramowaniana Windowsa. Niestety wersje naLinuksa i macOS-ajuż tak dobre i rozbudowane nie są.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)