Free Software Foundation: Oracle powinno oddać MySQL

Free Software Foundation: Oracle powinno oddać MySQL

Redakcja
27.10.2009 18:42, aktualizacja: 27.10.2009 18:53

Free Software Foundation zabrało głos w sprawie przejęcia Suna przez Oracle. Zdaniem przedstawicieli fundacji, nabywca upadającej spółki powinien oddać bazę MySQL w ręce niezależnej firmy zajmującej się tworzeniem wolnego oprogramowania.

Komisja Europejska od dłuższego czasu zwraca uwagę na fakt, iż w momencie przejęcia Suna, własnością firmy Oracle stanie się również MySQL. Urzędnicy są zdania, że taka sytuacja mogłaby negatywnie wpłynąć na tę bazę danych, ponieważ kalifornijska spółka posiada już w swojej ofercie rozwiązania konkurencyjne i najprawdopodobniej nie byłaby zainteresowana jej rozwojem.

Przekazanie MySQL w ręce niezależnej i niekomercyjnej fundacji z pewnością oddaliłoby obawy przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy zezwoliliby na finalizację transakcji. Co więcej, zdaniem Free Software Foundation, takie rozwiązanie pozytywnie wpłynęłoby na rozwój samej bazy danych. Jednocześnie szefowie Oracle nie musieliby się obawiać, że zostanie ona użyta jako wsparcie dla firm konkurencyjnych.

Przypomnijmy, że na całym zamieszaniu najbardziej traci Sun Microsystems. Firma ta znajduje się bowiem w bardzo złej kondycji finansowej i przynosi wielomilionowe straty. Jeśli przejęcie tej spółki zostanie zablokowane przez Komisję Europejską to jej szefowie zmuszeni będą ogłosić upadłość, co znacznie wzmocni pozycję IBM oraz Hewlett-Packard i jednocześnie... osłabi konkurencję na rynku. Z drugiej jednak strony nie sposób nie zgodzić się z argumentami przedstawionymi przez urzędników.

W tym całym zamieszaniu głosem rozsądku wydaje się być stanowisko Free Software Foundation. Nadal nie wiadomo jednak czy będzie on na tyle silny, by uratować upadającego Suna. Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiadali się już tacy specjaliści jak Monty Widenius czy Marten Mickos.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)