WindowsArchiwumProgramy archiwalneGIMP
GIMP ikona

GIMP2.2.17

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Ten bardzo popularny wśród użytkowników systemu Linux program doczekał się również wersji przystosowanej do pracy w środowisku Windows. Jest to bardzo dobra aplikacja będąca alternatywą dla "wielkich" - Adobe Photoshopa i Corel Photopainta. Niewątpliwie największym atutem Gimpa jest jego dostępność za darmo co w porównaniu z wymienionymi konkurentami kosztującymi niemało, stawia go w bardzo dobrej pozycji wyjściowej. Na kosztach atuty Gimpa się jednak nie kończą, a program skutecznie zadaje kłam opiniom, że darmowe musi być gorszej jakości. Program wymaga wcześniejszej instalacji bibliotek GTK+.

Program działa bardzo stabilnie w systemie Windows, atutem jest pełna polonizacja. Na pierwszy rzut oka zwracają uwagę spore podobieństwa do Photoshopa - głównie rozbudowany pasek narzędzi łudząco przypominający konkurenta. Cóż Gimp rzeczywiście dysponuje w tym elemencie porównywalnymi możliwościami. Program jednak cechuje nieco inna logika - pracujemy na niezależnych oknach, również charakterystyczne jest menu, podstawowe funkcje znajdujemy bowiem nie w rozwijanym menu u góry ekranu lecz przyciskając prawy klawisz myszy na aktywnym oknie. Warto jednak do takiego rozwiązania się przyzwyczaić gdyż to co nam może zaoferować Gimp to wynagrodzi, dużą pomocą na pewno dla przesiadających się z innych aplikacji będzie możliwość definiowania skrótów klawiszowych. Do najważniejszych cech wyróżniających Gimpa można zaliczyć: możliwość pracy na warstwach, tworzenie selekcji, zakładanie ścieżek, możliwość wykorzystania kanałów Alfa, antyaliasing, rozbudowane możliwości skalowania i transformacji obrazu, łączenie tekstu z obrazem, tworzenie animacji, map odnośników dla stron Internetowych, baza bibliotek deseni i gradientów oraz wiele filtrów. Gimp obsługuje wiele formatów graficznych (np.: JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX), do obsługi GIFa wymagane jest zainstalowanie rozszerzenia znajdującego się w dziale: PROGRAMY -> Dodatki -> Rozszerzenia programów. Poważną słabością Gimpa jest obsługa palet kolorystycznych. Określanie kolorystyki opiera się na modelach RGB, HSV i palecie kolorów indeksowanych. O ile brak standardów CMYK i Spot Color nie stanowi dużego problemu w przypadku publikacji elektronicznych to jednak w przypadku publikacji przeznaczonych do druku wysoko nakładowego jest to wada dyskwalifikująca - osłabia to możliwości zastosowań profesjonalnych programu. Podsumowując jest to jednak doskonały program, który w przypadku wielu użytkowników może być pełnowartościową alternatywą dla drogich konkurentów, a jako projekt Open Source należy się spodziewać, że będzie bardzo szybko ewolułował i już niedługo niedociągnięcia zostaną usunięte. Uwaga! Do poprawnego działania programu GIMP 2.2.17 niezbędna jest wcześniejsza instalacja bibliotek GTK+ (w wersji 2.6.x), które są do pobrania w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki i inne dodatki.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
4.718 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań264 186
Data aktualizacji20 wrz 2006
Rozmiar pliku7.57 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
GIMP ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)