Google Chrome skanuje w tle pliki z komputera – o co chodzi?

Google Chrome skanuje w tle pliki z komputera – o co chodzi?

Pasek adres przeglądarki internetowej z depositphotos
Pasek adres przeglądarki internetowej z depositphotos
Oskar Ziomek
03.04.2018 22:00, aktualizacja: 04.04.2018 14:22

Dziś przed południem informowaliśmy o nowej decyzji zespołu rozwijającego projekt Chromium, w wyniku której ze Sklepu z dodatkami do Google Chrome znikną wkrótce rozszerzenia z zaimplementowanymi koparkami kryptowalut. Google stawia bowiem na bezpieczeństwo użytkownika i odsuwanie go od dodatkowych problemów podczas przeglądania Internetu.

Tym bardziej zaskakiwać może więc fakt, iż użytkownicy Chrome'a zaczęli zwracać uwagę na zachowanie przeglądarki, którego się nie spodziewali. Program zainstalowany na Windowsie skanuje bowiem, teoretycznie bez powodu, pliki na dysku komputera. Okazuje się jednak, że to zabezpieczenie, które stworzono, by unieszkodliwiać ataki wycelowane właśnie w przeglądarkę.

I was wondering why my Canarytoken (a file folder) was triggering & discovered the culprit was chrome.exe. Turns out @googlechrome quietly began performing AV scans on Windows devices last fall. Wtf m8? This isn’t a system dir, either, it’s in \Documents\ pic.twitter.com/IQZPSVpkz7

— Kelly Shortridge (@swagitda_) 29 marca 2018Konkretnie mowa jest o Narzędziu do czyszczenia Chrome, które powstało, by usuwać szkodliwe oprogramowanie na komputerach z Windowsem i które, jak się okazuje, bez większego rozgłosu pojawia się na komputerach użytkowników obok przeglądarki. Nic więc dziwnego, że nowa aktywność i komunikaty o znalezieniu potencjalnych zagrożeń wśród plików teoretycznie z przeglądarką niezwiązanych, mogą być zaskakujące.

Skanowanie odbywa się w tle w oparciu o silnik antywirusa ESET i jak informuje serwis Motherboard, na serwery wysyłane są jedynie metadane związane z lokalizacją zagrożenia. Użytkownik może później samodzielnie zdecydować, czy chce usunąć zagrożenie i w razie potrzeby na przyszłość zrezygnować z wysyłania szczegółów na serwery Google.

Since I keep getting @'d: The Chrome Cleanup Tool (CCT) is not a general purpose AV. It's analogous to Microsoft's MSRT, but narrowly scoped to Chrome. The CCT's sole purpose is to detect and remove unwanted software manipulating Chrome (see policy). 1/https://t.co/KTvW4kodm6

— Justin Schuh ?? (@justinschuh) 1 kwietnia 2018Jak ostatecznie wyjaśniono na Twitterze, jedynym celem aplikacji ma być zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi Chrome'a. Program skanuje komputer, aby wyeliminować na przykład szkodliwe dodatki, które zainstalowano do przeglądarki. Całość opisana jest również na stronie Google. Nie zmienia to jednak faktu, że użytkownicy mogli zostać o całości nieco wyraźniej uprzedzeni. Jeśli wierzyć zapewnieniom, cały proces skanowania ma być na tyle bezpieczny, iż nie należy obawiać się dodatkowo o swoją prywatność.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)