Google, Facebook, Mozilla i inni testują dzisiaj IPv6

Google, Facebook, Mozilla i inni testują dzisiaj IPv6

Redakcja
08.06.2011 12:25

Zgodnie z zapowiedzią Internet Society, dzisiejszy dzień poświęcony jest testowaniu IPv6 — szóstej wersji protokołu IP.

Od dzisiaj przez 24 godziny usługi ponad 400 firm będą dostępne pod adresami IPv6. Przodownikiem akcji jest Google, ale przyłączyli się do niej również inni wielcy — Facebook, Mozilla, Bing oraz Yahoo!. Okres testowy ma pomóc firmom i organizacjom przygotować się do przyjęcia na stałe nowego protokołu. Najprawdopodobniej użytkownicy nie zauważą różnicy. Według szacunków firmy Google istnieje jednak drobne ryzyko — około 0,05% urządzeń sieciowych (głównie routerów) może nie w pełni poradzić sobie z IPv6, co w efekcie spowoduje spowolnienie lub problemy z połączeniem się ze stronami biorącymi udział w testach.

Przypomnijmy, że powodem przejścia na IPv6 jest dramatyczne wyczerpywanie się adresów IPv4. Adresy IP jakie znamy dzisiaj stworzono dobrych kilka dekad temu, kiedy mało kto przewidywał tak dynamiczny wzrost liczby podłączonych do Internetu urządzeń. 32-bitowe adresy IPv4, najczęściej spotykane w notacji dziesiętnej z trzema kropkami, po prostu się kończą. Już w zeszłym roku informowaliśmy, że z adresów iPv4 pozostało wolnych jakieś 5%. Największy problem będą mieli ci dostawcy usług internetowych, którzy do końca tego roku nie rozpoczną wdrażania IPv6. Może to znacznie utrudnić rozwój i zwiększyć koszta pracy. Stąd też dzisiejsza akcja informacyjna Internet Society, zachęcająca do migracji na nowe, 128-bitowe (a więc znacznie dłuższe) adresy IPv6.

Nie tylko wielkie firmy będą dzisiaj testować protokół IPv6. Mogą to zrobić także zwykli internauci. W tym celu wystarczy odwiedzić strony takie jak test-ipv6.com czy ipv6-test.com. Poinformują nas one na temat urządzenia, za pomocą którego łączymy się z Siecią, a także możliwości skorzystania z IPv6.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)