Google LaMDA na I/O 2021: nowy sposób na rozumienie języka naturalnego w rozmowie

Google LaMDA na I/O 2021: nowy sposób na rozumienie języka naturalnego w rozmowie

Kadr z prezentacji Google I/O 2021
Kadr z prezentacji Google I/O 2021
Źródło zdjęć: © Google/YouTube
Oskar Ziomek
18.05.2021 19:31

Podczas konferencji Google I/O 2021 zaprezentowano możliwości LaMDA - nowego sposobu rozumienia swobodnej wypowiedzi. Google chce w ten sposób ulepszyć Asystenta, by docelowo rozumiał dużo swobodniejsze wypowiedzi, bazując na kontekście.

Sundar Pichai zwrócił uwagę, że współczesne rozmowy z asystentami głosowymi nie są do końca swobodne i wymagają od człowieka świadomości, że rozmawia z "maszyną". Rozwiązaniem tego ma być LaMDA - samouczący się system, który potrafi rozpoznawać mowę naturalną i równie sprawnie odpowiadać użytkownikowi na pytania.

Docelowo ma trafić do Asystenta Google czy Wyszukiwarki, ale póki co jest to wczesny etap rozwoju. LaMDA potrafi kontynuować rozmowę z użytkownikiem niezależnie od tego, jak bardzo temat odbiegnie od pierwotnej wypowiedzi. Jest to możliwe dzięki bazowaniu na wielu modelach i otwartości na rozumienie wszelkich możliwych pytań.

Kadr z prezentacji Google I/O 2021
Kadr z prezentacji Google I/O 2021© Google/YouTube

Szczegóły na razie nie są znane, ale podczas prezentacji pokazano przykłady. Google pokazał, że system potrafi się wcielić na przykład w planetę lub papierowy samolot, a później z jego perspektywy prowadzić rozmowę z człowiekiem, logicznie odpowiadając na pytania i dopytując o szczegóły w przypadku pytań.

Niestety, w tym momencie Google nie podał konkretów, co do możliwego czasu wdrożenia tej technologii do Asystenta czy wyszukiwarki. Możliwe, że w najbliższych dniach (konferencja I/O 2021 dopiero się rozpoczęła), dowiemy się na ten temat więcej z nadchodzących prezentacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)