Google Maps: jak udostępnić lokalizację?

Google Maps: jak udostępnić lokalizację?

Google Maps: jak udostępnić lokalizację?
Google Maps: jak udostępnić lokalizację?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
01.08.2022 07:38, aktualizacja: 01.08.2022 07:59

Udostępnianie lokalizacji w Google Maps to bardzo przydatna funkcja. Zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy więcej podróżujemy i poznajemy nowe lokacje. Warto wiedzieć, jak włączyć udostępnianie lokalizacji i zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami zgubienia drogi.

Google Maps to rozbudowana aplikacja, gdzie znajdziemy najbliższe hotele, restauracje, apteki, sklepy i centra handlowe. Już niebawem nawigacja będzie też wygodniejsza dla rowerzystów. Nie każdy jednak wie, że z poziomu Google Maps można udostępnić lokalizację, którą można śledzić w czasie rzeczywistym. Oto, co trzeba zrobić.

Google Maps: jak udostępnić lokalizację?

Zacznijmy od tego, że włączenie udostępniania lokalizacji możliwe jest tylko z poziomu urządzeń mobilnych. Próba udostępnienia lokalizacji przez przeglądarkę kończy się takim obrazkiem:

Google Maps: komunikat z przeglądarki Google
Google Maps: komunikat z przeglądarki Google© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Uruchamiamy Google Maps w urządzeniu mobilnym i klikamy w ikonę profilu. Następnie z widocznego menu wybieramy Udostępnianie lokalizacji.

Google Maps: kilkamy na profil w mapach Google
Google Maps: klikamy w Udostępnianie lokalizacji

Na kolejnym ekranie możemy wybrać, na jaki czas udostępnimy swoją lokalizację. Poniżej wybieramy osobę lub osoby, którym wyślemy nasze namiary. Na końcu określamy, w jaki sposób to zrobimy (do wyboru m.in. SMS i e-mail).

Google Maps: wybieramy osobę i medium, którym wyślemy lokalizację
Google Maps: potwierdzamy klawiszem Udostępnij

W powyższym przykładzie został wybrany e-mail i Mapy Google. Osoba, której udostępniamy naszą lokalizację otrzyma odpowiednie powiadomienia na urządzeniu, a dodatkowo i tak dostanie powiadomienie o otrzymanej wiadomości e-mail. W wiadomości został osadzony link do mapy. Po jego kliknięciu otworzy się Google Maps z udostępnioną lokalizacją. Z powiadomienia z Map jest jeszcze łatwiej, wystarczy kliknąć i zostaniemy przeniesieni do Map Google z widoczną, udostępnioną lokalizacją.

Google Maps: po udostępnieniu lokalizacji pojawi się powiadomienie
Google Maps: powiadomienie mail

Jak widać ze screena, udostępniamy nie tylko swoją lokalizację, ale też informację o stanie baterii urządzenia. Jeśli będziemy się poruszać, to w czasie rzeczywistym punkt na mapie będzie się przemieszczać. Do tego będzie można prześledzić odwiedzane miejsca.

Google Maps: udostępniona lokalizacja i nie tylko
Google Maps: możliwość udostępnienia lokalizacji kolejnej osobie

Na koniec warto wspomnieć, że po udostępnieniu lokalizacji na urządzeniu mobilnym, podgląd udostępnionego urządzenia możliwy jest też z poziomu przeglądarki na komputerze, wystarczy zalogować się na swoje konto Google.

Google Maps: widok udostępnionej lokalizacji w przeglądarce
Google Maps: widok udostępnionej lokalizacji w przeglądarce© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Udostępnienie lokalizacji w Google Maps, to przydatne narzędzie, które może się przydać w krytycznych sytuacjach. Tym bardziej warto wiedzieć, jak włączyć tę funkcję w smartfonie.

Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)