Google narysuje obrazek z użyciem AI. Wystarczy go opisać

Google narysuje obrazek z użyciem AI. Wystarczy go opisać

Google sam narysuje obrazy, wykorzystując AI
Google sam narysuje obrazy, wykorzystując AI
Źródło zdjęć: © Google, Pixabay
Oskar Ziomek
13.10.2023 14:41

Google chce wprowadzić sztuczną inteligencję do wyszukiwarki i oferować możliwość generowania obrazów z użyciem AI. Nowa opcja będzie działać analogicznie do znanych już dziś systemów pozwalających tworzyć obrazy, takich jak Dall-E czy Midjourney. Google testuje tę opcję w ograniczonym gronie użytkowników.

Google rozpisuje się na blogu, w jaki sposób chce wprowadzić AI do wyszukiwarki, zwłaszcza do obszaru związanego z obrazami. Już teraz rozpoczynają się testy, w ramach których użytkownicy w USA mogą sprawdzać, jak spisuje się generatywne tworzenie grafik. Wystarczy wpisać w okienku, co ma się znaleźć na zdjęciu, by Google sam wygenerował obraz, który można później dodatkowo modyfikować.

Jako przykład Google pokazuje, jak system jest w stanie zaproponować kilka zdjęć "kapibary w czapce szefa kuchni, która przygotowuje śniadanie". Obrazki są pokazywane w kilku wariantach, z których można wybrać jeden, a potem dodatkowo doprecyzować, co ma się znajdować na zdjęciu. Alternatywą jest korzystanie z Google grafiki - użytkownik szukający na przykład "pomysłów na nakrycie do stołu" zobaczy nie tylko zdjęcia, ale także propozycję wygenerowania obrazów z wykorzystaniem AI.

Przykład generowania obrazka z kapibarą w roli głównej
Przykład generowania obrazka z kapibarą w roli głównej© Google

W ten sposób można stworzyć zdjęcia i grafiki, których z pewnością nie uda się znaleźć wśród jakichkolwiek zbiorów GIF-ów, "clipartów" czy rysunków. Google dodaje, że z zasady będzie blokować zapytania o grafiki mogące wprowadzić w błąd lub szkodliwe. Wygenerowane obrazy mają też być oznaczane znakiem wodnym i metadanymi, bo nie było wątpliwości, że materiał został stworzony przez sztuczną inteligencję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Google podaje, że AI w wyszukiwarce jest dostępna dla chętnych do testów osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają w USA i korzystają z Google'a w anglojęzycznej wersji językowej. Innymi słowy, testy ograniczone są do niewielkiego grona użytkowników. Na tę chwilę twórcy podają jedynie, że są ciekawi pierwszych opinii i kolejnych etapów testowania tej technologii. Niestety, jak na razie nie podano ram czasowych, w których można by spodziewać się wdrożenia AI do Google'a na stałe - dla wszystkich użytkowników i także w Polsce.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)