Google oskarża Apple, Microsoft i Oracle o wojny patentowe

Strona głównaGoogle oskarża Apple, Microsoft i Oracle o wojny patentowe
04.08.2011 11:55

Czara goryczy się przelała. Google oskarżył na swoim blogu firmy Apple, Microsoft i Oracle o prowadzenie wrogiej, zorganizowanej kampanii przeciwko Androidowi.

Google ma już dosyć wojny patentowej skierowanej przeciwko jej systemowi. Firma postanowiła zbiorczo odpowiedzieć na kolejne oskarżenia i pozwy sądowe. Zdaniem wiceprezesa Google'a, Davida Drummonda, wspomniane firmy zaniepokojone popularnością Androida (550 tys. aktywacji dziennie), postanowiły wspólnie zaatakować konkurenta. Na dodatek, w nieczysty sposób. Chodzi oczywiście o zakup patentów upadłej firmy Nortel, dokonany niedawno przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Apple, Microsoft, Sony, RIM i Ericsson. Z kolei Oracle atakuje Google’a za bezprawne wykorzystanie elementów Javy w Androidzie. Żąda nawet 2,6 mld dolarów rekompensaty za poniesione w ten sposób straty.

Google wyrzuca też niesportowe zachowanie Microsoftowi. Pozywając do sądu producentów, firma z Redmond wymusza na nich płacenie sobie od każdego sprzedanego smartfona z Androidem. Na przykład na telefonach HTC z systemem Google’a Microsoft zarabia 5 dolarów od sztuki. Według Drummonda konkurenci chcą po prostu nałożyć podatek na urządzenia z Androidem. Google zapewnia jednak, że podejmie odpowiednie kroki mające na celu zwalczanie nieuczciwych zagrywek konkurentów. Między innymi zwróci się w sprawie patentów Nortela do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Co ciekawe, w swoim wpisie Drummond nie wspomina o drobnym szczególe. Przypomniał go Brad Smith z Microsoftu - Google również ubiegał się o Nortela. Oferta finansowa firmy z Mountain View została jednak przebita przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Apple czy Microsoft. Smith stwierdził również, że konsorcjum oferowało Google’owi przystąpienie do paktu i wspólny zakup patentów. Jaka była odpowiedź firmy z Mountain View? Powiedzieli: nie, relacjonuje Smith. Potwierdza to list zamieszczony przez Franka X. Shawa. Wyraźnie widać tam wymianę zdań między Kentem Walkerem z Google i Smithem, w którym ten pierwszy odmawia współpracy z Microsoftem.

Czy więc Google ma moralne prawo do oskarżania swoich konkurentów? Z jednej strony, Drummond ma rację - prawo patentowe jest dziś często wykorzystywane niesprawiedliwie. Najlepszy przykład to czerpanie korzyści finansowych ze sprzedaży Androida przez Microsoft czy ciągnący się spór między spółkami Apple i Samsung. Z drugiej natomiast sam Google nie gra czysto, próbując wykupywać patenty. Tym razem firmie po prostu się nie udało.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)