Google planowało obsługę zdjęć w formacie RAW w Androidzie 4.4?

Google planowało obsługę zdjęć w formacie RAW w Androidzie 4.4?

Google planowało obsługę zdjęć w formacie RAW w Androidzie 4.4?
Redakcja
21.11.2013 00:18, aktualizacja: 21.11.2013 00:48

Kiedyś fotografia była zarezerwowana dla profesjonalistów, a także niesamowitych pasjonatów tej dziedziny. Czasy się jednak zmieniły, nastała era cyfrowa, a rynek zalała cała masa różnych urządzeń no i w efekcie zrobienie zdjęcia nie stanowi problemu (co nie oznacza, że będzie to zdjęcie dobre). Rolę aparatów przejmują też często smartfony. Nic w tym dziwnego, urządzenia są niewielkie, w zasadzie niemal zawsze przy użytkowniku, a zarazem oferują coraz lepszą jakość zdjęć, czego dobitnym przykładem jest chociażby technologia PureView od Nokii, jaka kładzie na łopatki wiele nawet wysokiej klasy kompaktów. Czy to jednak wystarczy? Wyścig zbrojeń ciągle trwa, co pokazują dane zawarte w kodzie czystego Androida.

Obraz

Jak się okazało, Google najwyraźniej nie zdążyło wdrożyć do zaprezentowanego przed miesiącem Androida 4.4 KitKat niektórych funkcji. Okazało się, że w ramach Android Open Source Project odnaleziono zapisy dotyczące nowego API dla aparatu. To natomiast przewiduje wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym i ulepszone wykrywanie twarzy. Najważniejsza zmiana to jednak możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW, a więc czystych, bez ingerencji elektroniki i oprogramowania. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie je ustawić i dopiero wywołać zdjęcie, zachowując jego najważniejsze walory. Rodzi się od razu pewne pytanie: czy to miała być odpowiedź Google na informacje od Nokii, która miesiąc temu poinformowała o dodaniu zapisywania zdjęć w formacie DNG w modelach Lumia 1020 i 1520?

Możliwe, że gigant wiedział wcześniej, ale najwyraźniej sam nie zdążył zareagować, a nie chciał przesuwać w czasie premiery nowej wersji swojego systemu. Pytanie tylko, po co samemu Google w czystym Androidzie obsługa RAW, skoro Nexusy nie słyną z dobrych zdjęć i nawet najnowszy przedstawiciel tej sztandarowej serii, Nexus 5, tradycję tą kultywuje robiąc zdjęcia co najwyżej przeciętne….

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)