Google Play Protect oznacza chińskie aplikacje. Wykryto w nich malware

Google Play Protect oznacza chińskie aplikacje. Wykryto w nich malware

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
21.03.2023 12:49, aktualizacja: 21.03.2023 13:05

Google wykorzystał mechanizm Play Protect, aby oznaczyć niektóre aplikacje stworzone przez chińską firmę Pinduoduo jako złośliwe oprogramowanie. To reakcja na doniesienia badaczy bezpieczeństwa, którzy wykryli w nich malware w wersjach, które były rozprzestrzeniane poza sklepem Google Play.

O szczegółach informuje TechCrunch. Sprawa dotyczy chińskiego giganta sprzedaży elektronicznej, który według statystyk ma prawie 800 mln użytkowników. Firma tworzy również aplikacje na Androida, które w Chinach były dostępne głównie w "alternatywnych" sklepach z aplikacjami.

Badacze bezpieczeństwa sygnalizowali, że te wersje są zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem i w ich wyniku Google zdecydował się zablokować także oficjalne wydanie z Google Play. Sprawa nie jest szczególnie dokładnie komentowana. Ze stanowiska rzeczniczki Google wynika, że aplikacja Pinduoduo została zawieszona w Google Play z powodu "obaw o bezpieczeństwo", ale jednocześnie wszystko wskazuje na to, że wyłącznie na bazie analizy wersji dostępnych poza Google Play.

Rzecznik Pinduoduo z kolei powiedział agencji Reuters, że otrzymał informację o usunięciu aplikacji z Google Play przez "niezgodność z zasadami Google'a", jednak bez dodatkowych szczegółów. TechCrunch zwraca uwagę, że Google wykorzystał mechanizm Play Protect w Androidzie także po to, aby ostrzegać przed instalacją oprogramowania ze sklepów z aplikacjami Samsunga, Huawei, Oppo czy Xiaomi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pełna lista aplikacji, o których mowa nie pada wprost, ale co do zasady nie są raczej zagrożeniem dla użytkowników z Polski. Mowa bowiem o programach mniej lub bardziej związanych z branżą handlu na rynku chińskim. Badacze bezpieczeństwa sygnalizowali, że problemem w aplikacjach jest zbyt daleko posunięte śledzenie użytkowników.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)