Google rzuca wyzwanie znawcom internetu: czy rozpoznasz wszystkie przypadki phishingu?

Google rzuca wyzwanie znawcom internetu: czy rozpoznasz wszystkie przypadki phishingu?
22.01.2019 22:42
Google chce sprawdzić twoją wiedzę o phishingu (depositphotos)
Google chce sprawdzić twoją wiedzę o phishingu (depositphotos)

Firma Google, a dokładniej zespół z Jigsaw – projektu wyróżnianego w ramach działalności firmy Alphabet – wystartował z ciekawą inicjatywą uświadamiania użytkowników o niebezpieczeństwach w sieci. Do internetu trafił quiz, który pozwala każdemu sprawdzić swoją wiedzę i intuicję w zakresie phishingu – jednego z najpopularniejszych niebezpieczeństw w sieci. Użytkownikowi zaprezentowanych zostanie kilka sytuacji, a jego zadaniem będzie oszacowanie, czy dany przypadek jest oszustwem, czy też prawdziwym komunikatem.

Od razu warto zaznaczyć, iż quiz dostępny jest tylko w języku angielskim, jednak by móc go zrozumieć, nie jest potrzebna zaawansowana wiedza językowa. W kolejnych krokach pokazywane są przykłady wiadomości e-mail, jakie można otrzymać na swoją skrzynkę. Zadaniem użytkownika jest ocenić, czy dana wiadomość to phishing i wybrać odpowiedni przycisk na górze ekranu. Po podjęciu decyzji można zobaczyć, jaka odpowiedź była prawidłowa. Co istotne, wyświetlane są także podpowiedzi, które wskazują, po czym można było poznać ewentualne zagrożenie – koniec końców chodzi przecież o edukację.

Jedna z zagadek w quizie: czy powyższy e-mail to phishing?
Jedna z zagadek w quizie: czy powyższy e-mail to phishing?

Co interesujące, twórcy podają, iż quiz zyskał właśnie taką, a nie inną formę, gdyż bazuje na szkoleniach, które jak dotąd zostały przeprowadzane na grupie niespełna 10 tys. dziennikarzy, aktywistów i przywódców politycznych z całego świata. Celowo stworzono bazę najczęściej pojawiających się zagrożeń, by móc na ich podstawie zwrócić uwagę użytkowników na niektóre cechy podejrzanych wiadomości.

Quiz jest ciekawą inicjatywą, która zachęca do rywalizacji. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi, na ekranie pojawi się końcowy wynik. To niezła motywacja choćby dla współpracowników, których również można zachęcić do wzięcia udziału w teście. Jesteśmy ciekawi Waszej spostrzegawczości i wiedzy – pochwalcie się w komentarzach, jaki wynik udało się Wam uzyskać.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)