Google uruchamia wirtualne muzeum

Google uruchamia wirtualne muzeum01.02.2011 22:22

Liczba usług Google rośnie w imponującym tempie i dotyka coraz to kolejnych dziedzin życia. Najnowsza inicjatywa to Google Art Project - wirtualne muzeum prezentujące dzieła największych artystów z całego świata. Projekt jest realizowany wspólnie z siedemnastoma najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami sztuki na świecie takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu.

Na stronie znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy poszczególnych galerii. Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art. Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną — od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.

W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć wyjątkowo różnorodne dzieła, np. takie jak Narodziny Wenus Boticellego, No Woman, No Cry Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wyjątkowo bogate wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.

W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe zwiedzanie muzeów dzięki technologii Street View (kamera Street View zarejestrowała panoramiczne zdjęcia 360° wnętrza wybranych galerii - zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po salach różnych muzeów, oglądanie dzieł sztuki w bardzo wysokiej rozdzielczości (wybrane dzieła, np. Kupiec Georg Gisze Hansa Holbeina, zostały sfotografowane przy użyciu gigapikselowej technologii rejestracji obrazu) oraz tworzenie własnego zbioru dzieł sztuki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)