Google uruchamia wirtualne muzeum

Google uruchamia wirtualne muzeum

01.02.2011 22:22, aktualizacja: 01.02.2011 22:35

Liczba usług Google rośnie w imponującym tempie i dotyka coraz to kolejnych dziedzin życia. Najnowsza inicjatywa to Google Art Project - wirtualne muzeum prezentujące dzieła największych artystów z całego świata. Projekt jest realizowany wspólnie z siedemnastoma najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami sztuki na świecie takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu.

Na stronie znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy poszczególnych galerii. Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art. Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną — od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.

W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć wyjątkowo różnorodne dzieła, np. takie jak Narodziny Wenus Boticellego, No Woman, No Cry Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wyjątkowo bogate wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.

W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe zwiedzanie muzeów dzięki technologii Street View (kamera Street View zarejestrowała panoramiczne zdjęcia 360° wnętrza wybranych galerii - zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po salach różnych muzeów, oglądanie dzieł sztuki w bardzo wysokiej rozdzielczości (wybrane dzieła, np. Kupiec Georg Gisze Hansa Holbeina, zostały sfotografowane przy użyciu gigapikselowej technologii rejestracji obrazu) oraz tworzenie własnego zbioru dzieł sztuki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)