Google znów na celowniku Komisji Europejskiej

Google znów na celowniku Komisji Europejskiej

Wojciech Cybulski
08.07.2010 00:20

Joaquin Almunia - obecnie urzędujący komisarz UE do spraw konkurencji - poinformował, że Komisja Europejska kontynuuje swoje dochodzenie przeciwko Google. Śledztwo KE jest efektem skargi trzech konkurentów Google, którzy zarzucają amerykańskiej korporacji dyskryminację i obniżanie ich pozycji w wynikach wyszukiwarki - informuje Reuters.

Oskarżenia o praktyki monopolistyczne dotyczą obniżania pozycji trzech serwisów internetowych w wyszukiwarce Google - porównywarek cen Foundem i Ciao! oraz wyszukiwarki prawnej ejustice. Dochodzenie KE jest obecnie we wczesnej fazie rozpoznawczej i obejmuje bardzo szczegółowe działania wyjaśniające. Google twierdzi jednak, że o żadnej dyskryminacji nie może być mowy, a wyniki uzyskiwane przez skarżące serwisy wynikają z działania automatycznych mechanizmów wyszukiwarki. Co więcej zarówno Foundem jak i ejustice zawierają bardzo dużo linków wychodzących i nie posiadają zbyt dużej ilości unikalnych treści. Sprawia to, że mogą być traktowane jako farmy linków. Niezależnie od tego, kto w tym sporze ma rację, faktem jest że serwis Foundem informował w grudniu 2009 roku, iż Google zniósł nałożoną na niego "karę wyszukiwania", a ruch pochodzący z tej wyszukiwarki wzrósł o 10 000% w ciągu jednej nocy.

Google twierdzi, że jest gotowy do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie zaprezentował komisarz UE do spraw konkurencji wobec wyszukiwarki Google. Jest więc raczej wątpliwe, by KE nałożyło na Google jakiekolwiek sankcje - szczególnie biorąc pod uwagę tempo pracy Komisji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)