Graficy będą zachwyceni: nadchodzi iMac 8K

Graficy będą zachwyceni: nadchodzi iMac 8K

Graficy będą zachwyceni: nadchodzi iMac 8K
07.04.2015 12:31, aktualizacja: 07.04.2015 14:12

Mamy 2015 rok, a producenci ekranów komputerów dopiero co rozstają się z rozdzielczością HD, przesiadając się na Full HD lub Quad HD+. Natomiast LG Display poinformowało, że Apple jeszcze w tym roku wprowadzi iMaka z wyświetlaczem 8K, a więcej rozdzielczością 7680 × 4320 pikseli. Przypominamy, że ekrany Full HD oferują „zaledwie” 1920 × 1080 pikseli.

W 2014 roku Apple zaprezentowało nowego iMaka z imponującym wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 5K (5120 × 2800 pikseli), a więc oferującym siedmiokrotnie więcej pikseli niż w przypadku ekranów HD. Wyświetlany obraz jest naprawdę ostry, do czynienia mamy z 14,7 mln pikseli. Dzięki takiej specyfikacji zainteresowanie iMakiem jest naprawdę spore, zwłaszcza wśród osób zajmujących się profesjonalną obróbką grafiki i wideo. Należy dodać, że OS X bardzo dobrze obsługuje rozdzielczość 5K, nie ma problemów ze skalowaniem treści czy elementów interfejsu.

350133552505186241

Oczywiste jest to, że firma z Cupertino nie zamierza poprzestać na wyświetlaczu o rozdzielczości 5K. Główny dostawca wyświetlaczy dla Apple, LG Display poinformował, że obecnie pracuje nad ekranem o rozdzielczości 8K. W oficjalnej informacji prasowej pojawiło się zdanie mówiące, że Apple jeszcze do końca tego roku wprowadzi iMaka 8K. Jednak firma z Cupertino wcale nie zapowiedziała nowego komputera dysponującego wyświetlaczem o rozdzielczości 8K. Możemy mieć do czynienia z przypadkowym zdradzeniem tajemnicy Apple. Możliwe, że faktycznie trwają obecnie prace nad iMakiem 8K, ale producent może mieć problemy techniczne i nie chce ujawniać żadnych informacji do momentu ich rozwiązania.

Przypominamy, że w przypadku iMaka 5K Apple musiało postawić na własne rozwiązania, aby zapewnić idealną grafikę o wysokiej rozdzielczości i częstotliwości 60 Hz. We wnętrzu producent umieścił zmodyfikowany przez siebie kontroler od Parade Technologies, podłączony do zmodyfikowanej złączki embedded Display Port, mającej 60 pinów zamiast 40. Dostaliśmy niestandardowe, łamiące specyfikację rozszerzenie DisplayPorta z dodatkowymi torami, przez który przekazywany jest sygnał z częstotliwością przynajmniej o 50% większą. W związku z tym bardzo możliwe, że w przypadku ekranu 8K firma z Cupertino również będzie musiała sięgnąć po własne rozwiązania, aby móc zapewnić naprawdę świetny obraz.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy Apple nie potwierdziło tych informacji. Nie należy oczekiwać, że na pewno zobaczymy iMaka 8K w tym roku. Z drugiej strony producenci prezentują już telewizory oferujące tak dużą rozdzielczość, a Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 mają być transmitowane w 8K. Możliwe, że Apple chce wyprzedzić konkurencję i jeszcze w tym roku zaprezentować komputer z naprawdę robiącym wrażenie ekranem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)