Gratka dla kolekcjonerów. Apple 1 wystawiony na sprzedaż, i to nie byle jaki

Gratka dla kolekcjonerów. Apple 1 wystawiony na sprzedaż, i to nie byle jaki

Gratka dla kolekcjonerów. Apple 1 wystawiony na sprzedaż, i to nie byle jaki
Piotr Urbaniak
30.01.2021 12:47, aktualizacja: 06.03.2024 22:03

Nie byle jaki, bo zbudowany przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka osobiście, ale to oczywiście ma swoją cenę. W tej chwili wynosi ona 1,5 mln dol. (5,6 mln zł).

Jak donosi IGN, wystawiony właśnie na eBayu egzemplarz jest jednym z sześciu wyposażonych w drewnianą obudowę Byte Shop KOA i niemodyfikowaną płytę główną NTI. W dodatku ma doskonały stan techniczny i jest w pełni sprawny, co przy tak leciwym sprzęcie stanowi oczywiście nie lada gratkę.

Pasjonatów zainteresuje jednakowoż bardziej, że jednostkę jako jedną z 50 pierwszych zbudowali osobiście Jobs i Wozniak, a od tamtej pory wymieniono w niej jedynie złącza wideo i klawiatury. Numer porządkowy komputera to 79.

Obraz

Sprzedawca, jak wyjaśnia, jest drugim właścicielem urządzenia. Wszedł w jego posiadanie na początku 1978 roku w ramach wymiany za nowszy komputer Apple II, którymi handlował wówczas w Montrealu w Kanadzie. Obudowa została ponoć dodatkowo zakonserwowana, aby uniknąć uszkodzenia w przyszłości.

Elementem oferowanego zestawu jest też telewizor Sony TV-115, rekomendowany niegdyś przez Jobsa jako najlepszy wybór dla komputera Apple 1.

Apple 1 wszedł do sprzedaży w roku 1976. Jego sercem był procesor MOS 6502 i 8 KB RAM, a specjalny interfejs kasetowy umożliwiał zapis i odczyt danych.

W czasach swej świetności komputer kosztował 666 dol., co uwzględniając inflację, przekłada się na około 3 tys. dzisiejszych dolarów. Dzisiaj za tego antyka zapłacisz przeszło 500 razy więcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)