Gry na PlayStation 3 w rozdzielczości 4K – emulator potrafi więcej niż konsola

Gry na PlayStation 3 w rozdzielczości 4K – emulator potrafi więcej niż konsola

Gry na PlayStation 3 w rozdzielczości 4K – emulator potrafi więcej niż konsola
12.10.2017 16:00, aktualizacja: 12.10.2017 21:05

Klasyczne gry na PlayStation 3 można dziś zobaczyć renderowanejuż nie w domyślnym 720p, ale w ekstremalnie wysokichrozdzielczościach, w teorii sięgających nawet 10K. Warunek jestjeden – zamiast na wysłużonej konsoli Sony, uruchomić je trzebaw emulatorze RPCS3na odpowiednio mocnym pececie. Oczywiście dziś nikt nie ma sprzętupozwalającego na granie w 10K, ale czy w emulacji nie chodzi właśnieo ocalenie przeszłości dla przyszłości? A już dziś efektkońcowy, w osiągalnym dla posiadaczy dobrych kart graficznych 4K,wygląda przepięknie.

Po podłączeniu PS3 do współczesnego telewizora 4K od razuzauważmy, jak bardzo grafika gier uruchamianych na tej konsoliodbiega od współczesnych standardów. Rysowane w rozdzielczości720p klatki były po prostu pozbawione szczegółów, czip graficznyRSX nie był po prostu w stanie więcej udźwignąć. Jednak sameinterfejsy graficzne PlayStation 3 nie ograniczały rozdzielczościwyjściowej, a wiele gier dysponowało zasobami, które mogły byćnarysowane znacznie bardziej szczegółowo (np. przeniesionymibezpośrednio z PC teksturami).

Nowy build dynamicznie ostatnio się rozwijającego emulatoraRPCS3 wprowadza dodatkoweopcje w zakładce grafiki, które pozwalają wykorzystać GPU doprzeskalowania obrazu do wyższych rozdzielczości, a następniezastowania na nim filtrowania anizotropowego (nawet 16x AF). SuwakResolution Scale ustawiony na 100% oznacza rysowanie w domyślnym720p, 150% da nam FullHD (1080p), zaś by uzyskać 4K, należyprzesunąć go na 300%.

RPCS3 - High Resolution Rendering up to 10K

Co najbardziej w tym ciekawe, uruchamianie gier PS3 wrozdzielczości 4K nie jest jakoś szczególnie obciążające dlaGPU. To wciąż grafika z z 11-letniej konsoli. Z przeprowadzonychprzez deweloperów benchmarków wynika, że każda nowoczesna kartaze wsparciem dla Vulkan API jest w stanie zapewnić identycznąwydajność w 4K co w natywnej rozdzielczości konsoli.

O ile samo przejście na ultrawysoką rozdzielczość wyglądatak, jakby krótkowidz założył nagle okulary, to zastosowanieanizotropowego filtrowania radykalnie ulepsza jakość tekstur,szczególnie w odniesieniu do rozległych terenów – obraz wyostrzasię ku horyzontowi, uwzględniony zostaje kierunek obserwacji.

Póki co te dodatkowe opcje graficzne działają tylko przywyłączonym trybie Strict Rendering. Gry wymagające jego włączeniawciąż dostępne są więc tylko w 720p. Takie jednak tytuły jakDemon’s Soul, Yakuza 4, Red Dead Redemption, Kingdom Hearts HD 2.5,Eternal Sonata, Catherine czy Ni no Kuni można jednak podziwiać wzupełnie nowej jakości.

Najnowszą wersję emulatora RPCS3 znajdziecie w naszej bazieoprogramowania na Windows. Warto podkreślić, że to nie jedynyemulator konsoli, który pięknie sobie radzi z upscalingiem grafiki.Niedościgłym wzorem jest oczywiście Dolphin,emulator konsol Nintendo Gamecube, Wii i Triforce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)