Harly w Google Play. Dwie aplikacje do usunięcia z telefonu

Harly w Google Play. Dwie aplikacje do usunięcia z telefonu

Google Play
Google Play
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek
10.01.2023 20:08

W sklepie Google Play z aplikacjami na smartfony z Androidem znaleziono kolejne dwa zainfekowane programy. Ponownie chodzi o trojana Harly, który swoimi możliwościami jest zbliżony do znanego Jokera. Oprogramowanie wbrew woli użytkownika zapisuje go do subskrybowania usług premium.

Badaczka bezpieczeństwa z firmy Kaspersky, Tatyana Shishkova, poinformowała na Twitterze o kolejnych programach w Google Play, w których znaleziono szkodliwy kod. Chodzi o aplikacje Coil Video & Photo Production oraz Epica Gamebox & Hub. Pierwszą pobrano ponad 1000 razy, kolejną - ponad 10 tys. razy. Te programy to kolejne dowody na to, że oszuści szczególnie upodobali sobie infekowanie aplikacji z kategorii szeroko rozumianej rozrywki i edycji wideo, na co zwracaliśmy uwagę już wcześniej.

W chwili pisania niniejszego tekstu, obydwie aplikacje na Androida nie są już dostępne w Google Play. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej pobrało je wiele osób, przez co teraz konieczne jest sprawdzenie, czy programy nie znajdują się w telefonie. Jeśli tak - zalecamy ich możliwie szybkie usunięcie. Trojan Harly może spowodować niemiłą niespodziankę przy okazji najbliższej faktury za telefon - jeśli użytkownik nie ma zablokowanego subskrybowania usług premium, które są dodatkowo płatne.

Trojan Harly to także inne zagrożenia, w tym nieautoryzowany dostęp do danych, historii połączeń czy SMS-ów. Atakujący mogą wykorzystać zainfekowane urządzenie do skutecznej realizacji innych ataków, w tym na przykład odczytywać zdalnie treść SMS-ów uwierzytelniających operacje bankowe, kiedy te trafią do telefonu na przykład w skutek manipulacji ofiarą przez wiadomość SMS. Jeśli w telefonie znalazły się zainfekowane programy, warto zmienić hasła do wszystkich usług i skontaktować się z bankiem oraz operatorem, by wykluczyć nieautoryzowane operacje na kontach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)