Hosting z Windows Serverem mocno podrożeje, Microsoft stawia na chmurę

Strona głównaHosting z Windows Serverem mocno podrożeje, Microsoft stawia na chmurę
31.10.2017 14:53
Hosting z Windows Serverem mocno podrożeje, Microsoft stawia na chmurę

Microsoft najwyraźniej zapatrzył się w politykę licencyjnąOracle i robi co może, by jego biznesowi klienci przeszli nakorzystanie z usług w chmurze, zamiast sięgać po hosting z WindowsServerem. Nowe warunki licencjonowania i nowe ceny dla WindowsServera 2016 sprawiają, że hosting Windows staje się wyborem tylkodla mających zbyt wiele pieniędzy.

Zeszłoroczny debiut WindowsServera 2016 przyniósł niemiłe zaskoczenie dla użytkownikówtego systemu. Microsoft zmienił model licencjonowania tego produktu,zarówno dla edycji Standard jak i Datacenter, przechodząc napłacenie od „dwupaka” rdzeni procesora. W erze wciąż rosnącejliczby rdzeni w procesorach zarówno Intela jak i AMD, oznacza to wpraktyce wzrost wydatków – minimalna opcja jaką zresztą możnabyło wziąć obejmowała 8 licencji rdzeni na fizyczny procesor iminimum 16 licencji rdzeni na serwer.

350206178892212161

Od stycznia 2019 roku te same zasady licencjonowania zacznąobejmować Windows Servera 2016 w ofertach firm hostingowych,korzystających z licencji typu SPLA (Service Provider LicensingAgreements). Nowy model licencjonowania na rdzeń wszystko zmienia.The Register otrzymał w tej sprawie informacje od firm działającychna brytyjskim rynku – warto się im przyjrzeć, gdyż cenyobowiązujące u nas ulegną analogicznym zmianom (dane o polskichcenach wzięliśmy z cennika firmy OVH).

Do tej pory klient korzystający z jednej licencji na procesorpłacił za edycję Datacenter 77,26 funta miesięcznie (w Polsce –566 zł). Za dwa hosty, z możliwością uruchomienie nieograniczonejliczby maszyn wirtualnych, płaciło się 154,52 funta (w Polsce –1131 zł). Za sześć fizycznych serwerów w wersji Standard nasześciordzeniowych CPU płaciło się 66,78 funta (w Polsce – 522zł).

Licencjonowanie od rdzenia sprawi, że dwa hosty na edycjiDatacenter z nieograniczoną liczbą maszyn wirtualnych będąkosztowały niemal dwukrotnie drożej – 308,96 funta miesięcznie(to łącznie 16 licencyjnych paczek 2-rdzeniowych). Tak samodwukrotny wzrost cen zobaczymy dla sześciu fizycznych serwerów naedycji Standard na sześciordzeniowych CPU – zapłaci się 133,44funta miesięcznie (łącznie 48 licencyjnych paczek 2-rdzeniowych).

Dodatkowo należy spodziewać się wzrostów cen do 10% dlalicencji SAL, oraz samego oprogramowania Windows Server w edycjachStandard, Essentials i Datacenter, do 10% dla pakietów SQL ServerStandard Core i Enterprise Core oraz SQL Server Web Edition iStandard Edition SAL, a także wzrostów cen od 5% do 7% dla pakietówCore Infrastructure Server Suite w edycjach Standard oraz Datacenter.

Jedna z firm hostingowych, która chciała zachować anonimowośćmówi, że Microsoftowi chodzi o forsowanie własnych rozwiązańchmurowych, nawet jeśli odbędzie się to kosztem biznesowychużytkowników, czy też wszystkich tych potrzebujących dużej mocyobliczeniowej. Zostaną oni zmuszeni do przeprojektowania swoichrozwiązań, tak by uniknąć nieuzasadnionych niczym wzrostów cen.

O ile jednak klienci jakoś sobie pewnie poradzą, to samym firmomhostingowym pozostanie zwijać biznes związany z serweramidziałającymi pod kontrolą oprogramowania Microsoftu. Nie jestbowiem tak, że mogą one w jakikolwiek sposób zneutralizowaćpodwyżki cen wynikające ze wzrostu kosztów licencjonowania – nasamych licencjach nic nie zarabiają, właściwie to pracują jakodarmowi poborcy opłat dla Microsoftu. Nowy model licencjonowania,zmuszający poważnych klientów do przeniesienia się do chmuryAzure, oznacza, że nie będą mogli zaoferować swoim niczegokonkurencyjnego w tej cenie, a więc de facto klientów tych stracą.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)