Huawei P10: ten sam smartfon i cena, inne podzespoły i wydajność

Huawei P10: ten sam smartfon i cena, inne podzespoły i wydajność

20.04.2017 18:11, aktual.: 21.04.2017 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupując drogi, topowy smartfon znanego producenta, jesteśmy przekonani, że dostaniemy ten sam produkt, co inni jego nabywcy. Niestety nie zawsze tak jest, co pokazuje Huawei P10 i P10 Plus. Użytkownicy tego smartfonu zauważyli, że ich modele znacząco różnią się wydajnością zastosowanych pamięci. Okazuje się, że wydając taką samą sumę pieniędzy, możemy nabyć smartfon z innymi podzespołami.

Sytuacja jest kuriozalna, tym bardziej, że cała sprawa dotyczy Huaweia, a nie niszowego chińskiego producenta. W dodatku różne podzespoły oferują inną wydajność i wcale nie chodzi o kilka procent w benchmarku, których nie odczujemy. Wyniki testu przeprowadzonego Androbench 5.0, czyli aplikacją sprawdzającej wydajność pamięci, pokazały, że różnica można wynosić aż 400 MB/s przy prędkości odczytu.

Obraz

W Huawei P10 mają być stosowane przynajmniej trzy różne typy pamięci. Zależnie od wersji dostaniemy pamięć UFS 2.1 (ponad 700 MB/s), UFS 2.0 (ponad 500 MB/s) lub eMMC 5.1 (poniżej 300 MB/s). W nawiasach podaliśmy średnią prędkość odczytu? i, jak widać, różnice są ogromne oraz odczuwalne w codziennym korzystaniu. Mniejsza wydajność pamięci, to mniejsza wydajność całego urządzenia. Co gorsza, klienci nie są w żadem sposób informowani, jaką wersję nabywają.

Podobno sprawa ma nie dotyczyć polskich klientów. Huawei miał źle obliczyć zapotrzebowanie w Chinach i, nie mogąc sprostać popytowi, postanowił wydać model P10 z innymi podzespołami. Tutaj producent może tłumaczyć się, że myślał o klientach, chcąc im zapewnić wymarzone urządzenie. Jest wręcz przeciwnie: sprzedawanie P10 ze znacznie gorszą pamięcią, nie mówiąc o tym klientowi, a ponadto chcąc tej samej ceny co za wariant droższy, jest postępowaniem karygodnym.

Obraz

Niestety, to nie koniec. Kolejne informacje wskazują, że zostały zastosowane różne kości RAM – LPDDR3 i LPDDR4. Tutaj robi nam się niezła mieszanka wersji i przykładowo kupując topowego P10 Plus z 128 GB, dostaniemy LPDDR4, ale pamięć na dane to już eMMC 5.1.

Kupując Huaweia P10 lub P10 Plus, możemy nabyć zupełnie inne urządzenie, mniej wydajne, mniej wygodne w użytkowaniu, i to wydając taką samą sumę kwotę. Nie pojawiły się jak dotąd informacje, by w Polsce taka praktyka była stosowana. Mimo tego warto sprawdzić wydajność pamięci w swoim Huaweiu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)