Huawei tworzy własny mobilny system, taki straszak na Google – na wszelki wypadek

Huawei tworzy własny mobilny system, taki straszak na Google – na wszelki wypadek

Huawei tworzy własny mobilny system, taki straszak na Google – na wszelki wypadek
23.06.2016 12:33, aktualizacja: 24.06.2016 19:59

Najwyraźniej najwięksi producenci smartfonów nie chcą być uzależnieni od Google. Samsung zamierza zwiększyć znaczenie autorskiego Tizen OS. Natomiast Huawei rozpoczął prace nad własnym mobilnym systemem operacyjnym, który to ma być wykorzystany, gdyby polityka rozwoju Androida przestała podobać się Chińczykom.

Zanim przejdziemy do mobilnego systemu, mamy dla Was wieści związane z EMUI. Jeśli mieliście styczność ze smartfonami Huawei, to z pewnością zauważyliście, że stosowana w nich nakładka na Androida przypomina iOS. Chińczycy nie skopiowali w całości designu Apple, a jedynie zainspirowali się nim. To jednak wystarczyło, by powstała jedna z lepiej wyglądających nakładek. Obecnie trwają prace nad kolejną wersją EMUI, która projektowana jest między innymi przez byłego pracownika Apple – Abagaila Brody. Nakładka Huawei stanie się więc jeszcze bardziej podobna do interfejsu użytkownika iOS-a.

To jednak nie nowa wersja EMUI jest najciekawszą informacją. Huawei pracuje bowiem nad własnym mobilnym systemem operacyjnym. Powstaje on w Skandynawii i tworzony jest przez zespół składający się z byłych pracowników Nokii. Nie oznacza to, że chiński producent zamierza porzucić Androida i przesiąść się na własne rozwiązanie; patrząc na popularność zielonego robocika, byłoby to bardzo ryzykowną decyzją. Autorski system operacyjny ma być kołem ratunkowym, które to zostanie wykorzystane, gdyby polityka Google związana z Androidem przestała odpowiadać Huawei.

Obraz

Warto zauważyć, że podobne informacja pojawiały się w kwestii Tizen OS-a. Mobilny system Samsunga także ma być straszakiem na Google. Tizen w przeciwieństwie do oprogramowania Huawei, dostępny jest już na rynku, znajdziemy go w smartfonach, smartwatchach i telewizorach. Oczywiście nadal pozostaje daleko w tyle za Androidem i wątpliwe by kiedyś popularnością mu dorównał. Jednak ciągle rosnąca popularność w połączeniu z coraz lepszą ofertą sklepu z aplikacjami, może uczynić z Tizen OS-a interesującą alternatywę.

Huawei jest dziś trzecim największym producentem smartfonów na świecie, ale czy ma możliwości, by podobnie jak Samsung, stworzyć własny mobilny system? Możliwe, ale z pewnością wypromowanie go i zachęcenie użytkowników do przesiadki z Androida, będzie zadaniem niemal niewykonywalnym. Na rynku liczy się iOS i Android, a reszta mobilnych systemów operacyjnych, także tych, które miały pokonać zielonego robota, musi zadowolić się udziałami poniżej 1%. Oczywiście jest jeszcze mobilny Windows, ale nawet stojący za nim potężny Microsoft, odpadł z wyścigu i szanse na powrót są praktycznie zerowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)