reklama

iOS 11 z niespodzianką dla audiofila: odtwarza pliki FLAC

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Jak dowiadujemy się ze wpisu na Reddicie, na iOS 11 w wersji deweloperskiej można odtwarzać pliki muzyczne w formacie FLAC. A wszystko dzięki nowej aplikacji do zarządzania plikami.

Pliki muzyczne w bezstratnym formacie mogą zostać zsynchronizowane z urządzeniem mobilnym przez iCloud Drive i później odczytane w nowej aplikacji do zarządzania plikami. Przynajmniej w taki sposób zrobił to jeden z użytkowników na swoim iPhonie 6S Plus. Nie krył on później zdziwienia, kiedy wszystko zadziałało poprawnie i mógł słuchać muzyki.

Jeżeli funkcja trafi do finalnej wersji iOS 11, który ukaże się tej jesieni, użytkownicy iPhone’ów oaz iPadów będą mogli słuchać plików w formacie FLAC na swoich przenośnych urządzeniach. Trudno jednak uwierzyć w to, że pliki w formacie FLAC znajdziemy w Apple Music – w końcu Apple ma własny bezstratny format ALAC.

Dotychczas fani bezstratnych plików muzycznych i urządzeń Apple'a nie mieli łatwego życia. Co prawda Apple oferuje im swój własny ALAC, ale nie jest on tak popularny jak FLAC. Oczywiście z pomocą przychodziły różne aplikacje takie jak Any FLAC Converter, dzięki którym możliwa była konwersja FLAC-ów. Jest to jednak czasochłonne, stąd wygodniej, jeżeli system iPhone'a sam rozpoznaje i odtwarza ten format pliku.

Na pewno dla audiofilów jest to bardzo dobra wiadomość. Nawet jeżeli iTunes nie będzie w najbliższej przyszłości oferował muzyki w popularnym FLAC-u, to przynajmniej iOS 11 w kwestii muzyki do niczego nas nie zmusza. Poza tym może to być także próba odebrania klientów audiofilskim odtwarzaczom: kto bowiem wyda dodatkowe 2199 zł na HiFiMAN-a, mając w kieszeni smartfon, który odtwarza te same pliki, być może porównywalny sposób?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama