Instalacja oprogramowania na Linuksie

Instalacja oprogramowania na Linuksie

Redakcja
01.01.1999 02:25

W jednej z demonstracji pokazaliśmy jak łatwo zainstalować dystrybucjęUbuntu. Kolejnym krokiem, który budzi wiele strachu i wątpliwościwśród chcących rozpocząć zabawę z Linuksem jest instalacjaoprogramowania. Pośród użytkowników systemów Windows, którzy niemieli styczności z systemem z pod znaku pingwinka krążą już niemallegendy na temat trudności jakie niesie za sobą próbazainstalowania programu na Linuksie. Zwykle legendy bazują choćbyna ziarnku prawdy, w tym przypadku trudno znaleźć nawetprzysłowiowe ziarnko. Instalacja programów na Linuksie na pewno niejest trudniejsza niż w przypadku Windows (choć filozofia jestinna), w niniejszym artykule to udowadniamy.

Ubuntu to jedna znajpopularniejszych dystrybucji Linuksa charakteryzująca się dużąstabilnością i prostotą konfiguracji. Z tego względu instalacjeaplikacji na Linuksie omówię w oparciu o ten system, menadżerpakietów, konsolę, repozytoria i aplikację GDebi Package Installer.Przejdźmy zatem do meritum.

Repozytoria - co to jest ?Repozytoria, upraszczając nieco, tościeżki do miejsc na serwerach, na których znajdują się zbioryprogramów w postaci pakietów. Ubuntu jest oparte na systemieoperacyjnym Linux Debian GNU/Linux i korzysta z pakietów Deborah,bardziej znanych jako DEB. Wspomniane przeze mnie pliki (pakiety)DEB, to coś w rodzaju plików wykonywalnych EXE dostępnych dlasystemu Windows, które nie posiadają własnego graficznegoinstalatora. Ich lokalizacje w repozytoriach zapisane są w w plikuo nazwie sources.list w katalogach /etc/apt/. Plik ten możnaedytować za pomocą polecenia sudo gedit /etc/apt/sources.list. Poco edytować ten plik? Chociażby po to by poszerzyć liczbęrepozytoriów o kolejne. Instalacja z repozytoriów jest o tylefajna, że nie musimy szukać stron producentów, ani paczek, którechcemy zainstalować. Wybieramy konkretny element z listy, a procespobierania niezbędnych bibliotek i instalacja przebiegasamoczynnie.

Instalacja programów - Synaptic Package ManagerInstalacja z repozytoriów może odbyćsię za pomocą aplikacji graficznej, w naszym wypadku SynapticPackage Manager lub z poziomu konsoli. Zacznijmy od graficznegorozwiązania. Aplikacja Synaptic Package Manager dostępna jest wmenu System -> Administracja. Chcąc zainstalować przykładowoklienta FTP o nazwie gFTP należy skorzystać z wyszukiwarki,zaznaczyć pakiet i kliknąć zatwierdź. Wszystkie kroki pokazane sąna poniższych screenach. Warto zauważyć, że aplikacja samapodpowiada jakie dodatkowe biblioteki potrzebuje program, w tymwypadku gftp-gtk, gftp-text i gftp-common.

Uruchamianie Synaptic Package Manager

Okienko z prośbą o podanie hasła

Okno główne Synaptic Package Manager

Wyszukiwanie programu

Wybieranie pakietów do instancji

Informacje na temat pakietów przeznaczonych do instalacji

Potwierdzenie instalacji

Proces instalacji programu

Instalacja programów - TerminalZ poziomu konsoli możemy posłużyćsię poleceniem sudo aptitude install nazwa_pakietu, po podaniuhasła nastąpi instalacja wskazanego klienta FTP. Efekt działaniajest identyczny jak w przypadku korzystania z Synaptic PackageManager.

Polecenie wykonujące instalację pakietu

Proces instalacji programu

Instalacja pakietów DEB - GDebi Package InstallerInstalacja plików DEB w chwiliobecnej jest również prosta. Wystarczy pobrać interesujący nas pliki kliknąć na niego dwa razy, a uruchomi się GDebi PackageInstaller, za pomocą którego zainstalujemy program (prawie tak samojak poprzez jakiś standardowy instalator w Windows ;-)

Okno główne GDebi Package Installer

Proces instalacji programu

Instalacja pakietów DEB - TerminalUruchamiamy terminal i w wierszupoleceń wpisujemy sudo dpkg -inazwa_programu_dluga_jest_nawet_bardzo.deb. Z pewnością nikomu niechce się wpisywać często tak długich nazw plików, ale wszystkozostało przemyślane i zrobione tak, by nie denerwować użytkownika;-) W trakcie wpisywania nazwa_progra można wcisnąć przycisk Tab, aw konsoli z pewnością pojawi się pełna nazwa pliku w postacinazwa_programu_dluga_jest_nawet_bardzo.deb.

Polecenie wykonujące instalację pakietu

Proces instalacji programu

Edycja repozytoriówEdycja standardowych repozytoriówjest równie prosta jak instalacja programów z pakietów. Tak jak jużwspomniałem na początku artykułu, można to zrobić za pomocązwykłego edytor tekstu. Można to zobaczyć na screenach poniżej.Poza tym istnieje jeszcze inny sposób, a właściwie programspecjalnie przygotowany do tego zadania - Sotware Sources. Dostępnyjest on z poziomu menu System -> Administracja -> Źródłaoprogramowania. Na samym dole umieszczamy jeszcze naszą listęrepozytoriów, z której korzystamy na co dzień.

Polecenie uruchamiające edytor tekstu z listą repozytoriów

Lista repozytoriów otworzona za pomocą Gedit

Uruchamianie programu Sotware Sources

Okno główne Sotware Sources

Sugerowana lista repozytoriów dla Ubuntu 8.04 Hardy Herondebhttp://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu hardy main restricted universemultiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu hardy-security mainrestricted universe multiverse deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu hardy-updates mainrestricted universe multiverse deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu hardy-backports mainrestricted universe multiverse deb http://archive.canonical.com/ubuntu hardy partner deb http://kubuntu.org/packages/kde-latest hardy main deb http://kubuntu.org/packages/amarok-latest hardy main deb http://kubuntu.org/packages/koffice-latest hardy main deb http://wine.budgetdedicated.com/apt hardy main deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stablenon-free deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free deb http://apt.wicd.net hardy extras deb http://packages.medibuntu.org/ hardy free non-free

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)