Intel stawia na Thunderbolt 3: chce go wszędzie i rezygnuje z prowizji

Intel stawia na Thunderbolt 3: chce go wszędzie i rezygnuje z prowizji

Intel stawia na Thunderbolt 3: chce go wszędzie i rezygnuje z prowizji
Oskar Ziomek
25.05.2017 12:05

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy świadkami zdecydowanego upowszechniania się standardu USB-C. Takie plany ma przynajmniej Intel. W celu ich realizacji już wkrótce zrzeknie się dodatkowych dochodów z tytułu wykorzystania tego gniazda, zaś samemu zapewni właściwą obsługę standardu bezpośrednio w nadchodzących procesorach.

Celem Intela jest wyposażanie urządzeń w port, który pozwoli na większą mobilność i zapewni odpowiednio szybkie transfery. Ma tym samym sprostać dzisiejszym wymaganiom: monitorom o wysokiej rozdzielczości, urządzeniom VR, zapotrzebowaniu na stacje dokujące, coraz większym zewnętrznym dyskom, co wiąże się ze wzrastającymi potrzebami względem transferów, a wreszcie możliwości zasilania mobilnego komputera z dowolnego portu. Według wizji Intela, docelowo urządzenia miałyby być wyposażane wyłącznie w porty USB-C, które w praktyce pozwolą podpiąć do komputera wszystkie niezbędne akcesoria.

Obraz

Aby do tego doprowadzić, nowe procesory Intela będą oferowały obsługę Thunderbolta 3. Standard będzie mógł być teraz wykorzystywany dużo swobodniej przez innych producentów, bowiem Intel planuje udostępnić go innym firmom z branży bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat, na zasadach licencjonowania royalty-free. O takim posunięciu pozytywnie wypowiadają się także inni, w tym Dan Riccio z Apple, z którym Intel ściśle współpracował tworząc pierwsze generacje Thunderbolta:

Apple i Intel współpracowały w kwestii Thunderbolta od początku. Jako liderzy tej adaptacji popieramy wysiłki Intela by zintegrować tę technologię z ich procesorami oraz udostępnić ją pozostałym producentom.

Współpraca w tym zakresie toczy się także z Microsoftem. Jest to o tyle interesujące, że w przeciągu ostatnich tygodni można było odnieść wrażenie, iż Microsoft nie uważa by upowszechnianie USB-C było dla użytkowników priorytetem. Złącze celowo nie trafiło do Surface Laptopa, ani też mającego niedawno premierę Surface Pro, przy okazji czego mówiono, że rozwiązaniem jest korzystanie z przejściówek i adapterów. Zaangażowanie firmy potwierdza natomiast Roanne Sones – główna menedżer z działu Strategii i Ekosystemu dla Windowsa i Urządzeń z Microsoftu:

Microsoft i Intel pracują razem, by wdrażać obsługę Thunderbolt 3 w komputerach z Windowsem (...).

W Windows 10 Creators Update poszerzono wsparcie dla technologii plug-and-play dla sprzętów wykorzystujących Thunderbolt 3, są też kolejne plany na ulepszenia w tym zakresie w przyszłych aktualizacjach systemu.

Na tę chwilę nie wiadomo ile przyjdzie nam czekać, aby na sklepowych półkach rzeczywiście znalazły się laptopy wyposażane w jedyne słuszne złącze. Nie ulega jednak wątpliwości, że w USB-C nietrudno dostrzec potencjał, który przy dzisiejszej szybkości rozwoju technologii z pewnością będzie chciało wykorzystać wiele osób.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)