iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus – duże znaczy lepsze

iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus – duże znaczy lepsze

iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus – duże znaczy lepsze
09.09.2014 19:15, aktualizacja: 10.09.2014 10:57

Z roku na rok firmie Apple coraz trudniej przychodzi utrzymywanie w tajemnicy nowych produktów. Od tygodni w Sieci pojawiają się informacje, a kilka godzin przed premierą kolejnej odsłony iPhone'a mogliśmy zobaczyć urządzenie na filmie opublikowanym przez rosyjskich blogerów. To wszystko sprawia, że już nie czekamy na smartfon z jabłkiem z wypiekami na twarzy. A jednak dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszy aura wielkości. Tim Cook wystąpi we Flint Center w Cupertino – tej samej auli, w której Steve Jobs zaprezentował pierwszego Macintosha 30 lat temu i pierwszego iMaca. Jest to też pierwsza premiera iPhone'a w historii, którą mogliśmy (przynajmniej teoretycznie) oglądać na żywo w Sieci… choć tylko na nowszych urządzeniach Apple'a.

Obraz

Tym razem podczas konferencji nie było liczb – Tim Cook od razu przeszedł do rzeczy i prezentacji nowego, większego iPhone'a w dwóch rozmiarach – z ekranem mierzącym 4,7 i 5,5 cala. Urządzenia, zgodnie z przewidywaniami, ma zaokrąglone ramki i ekran zwany Retina HD. Mniejszy iPhone 6 ma ekran o rozdzielczości 1334 na 750 pikseli, większy iPhone 6 Plus zaś 1920 na 1080.

Nowe wzornictwo nawiązuje lekko do iPada Air, a szkło pokrywające ekran lekko zaokrągla się na krawędziach i zajmuje całą powierzchnię frontu urządzeń. Aparat rzeczywiście delikatnie wystaje poza płaszczyznę obudowy. Tył urządzeń został wykonany z aluminium, jabłuszko zaś ze stali nierdzewnej. Urządzenia są też znacznie cieńsze, niż poprzednie edycje.

Obraz

Z tak dużymi ekranami w parze muszą iść pewne udogodnienia dla osób, które chcą obsługiwać smartfony jedną ręką. Dwukrotne dotknięcie przycisku pod ekranem zsunie elementy widoczne na ekranie na dół, by można było łatwiej nimi operować. Nie zabraknie prostych gestów, które mają ułatwić poruszanie się po systemie.

W środku znajdziemy układy A8, złożony z 2 miliardów tranzystorów. Jednostka ma być 50 razy szybsza od tej, jaka znalazła się w pierwszej wersji iPhone'a, ma też być o połowę bardziej wydajna od tej w 5s. Smartfony zostały wyposażone także w barometr, a koprocesor drugiej generacji M8 może śledzić nie tylko pokonaną odległość, ale też zmiany wysokości, co daje zupełnie nowe możliwości aplikacjom prozdrowotnym. Przystosowana do nich będzie między innymi Nike Plus. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, iPhone 6 i jego większy brat dostały modemy LTE 150 Mb/s, a także ulepszone moduły WiFi. Rozmowy głosowe przez WiFi będą obsługiwane przez kilku operatorów, w tym amerykański T-Mobile i brytyjski EE. W końcu doczekaliśmy się też przełomowego NFC w iPhone'ach.

Obraz

Nowe iPhone'y mają zapewnić też dużo dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Podczas prezentacji padła obietnica nawet 60 godzin słuchania muzyki.

Nowe smartfony z jabłkiem zostały wyposażone w 8-megapikselowe aparaty z lampą doświetlającą True Tone i obiektywem f/2.2. Znalazł się tu zupełnie nowy sensor, którego piksele mierzą 1,5 mikrona. Ostrość będzie ustawiana przez detekcję fazy, autofokus będzie więc szybszy niż w starszych iPhone'ach, na czym skorzysta także rozpoznawanie twarzy, wykrywanie mrugania i wyzwalanie uśmiechem. Zdjęcia panoramiczne mogą mieć rozdzielczość aż 43 megapikseli i urządzenia nie powinny mieć problemów z ich przetworzeniem. iPhone 6 został wyposażony w cyfrową stabilizację obrazu, 6 Plus zaś w optyczną – znajdziemy tu pływającą soczewkę, podobną do tej z niektórych Lumii.

Filmy 1080p będzie można nagrywać z prędkością 30 lub 60 klatek na sekundę, dodatkowo będzie można skorzystać ze zwolnionego tempa (120 lub 240 klatek na sekundę). Tu również zadziała stabilizacja obrazu.

Obraz

Przednia kamerka, FaceTime HD, również została udoskonalona. Przysłona f/2,2 ma wpuszczać 81% więcej światła niż ta z iPhone'a 5S, lepiej będzie działać także rozpoznawanie twarzy i ustawianie ostrości.

iPhone'y 6 trafią na rynek z systemem iOS 8, będą dostępne w 3 kolorach i z 16, 64 i 128 GB pamięci masowej. Będzie można je zamawiać od 12 września. W sklepach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Australii, Hongkongu, Singapurze i Japonii znajdą się 19 września, a do końca roku będą dostępne w 115 krajach. Na starsze modele system iOS 8 będzie można pobrać od 17 września.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)