iPhone popularniejszy niż… aparaty Nikona

Strona głównaiPhone popularniejszy niż… aparaty Nikona
22.01.2015 14:24
iPhone popularniejszy niż… aparaty Nikona

Firma Apple przegoniła Nikona i depcze po piętach Canonowi. Z danych zebranych na przestrzeni ubiegłego roku przez serwis Flickr wynika, że iPhone 5 wciąż jest najpopularniejszym aparatem fotograficznym. Wszystkimi urządzeniami z jabłkiem robi zdjęcia prawie 10% użytkowników popularnego portalu dla fotografów – więcej niż aparatami Nikona.

350130413387343809

Całkowita liczba Canonów i Nikonów na Flickrze w ciągu ostatnich miesięcy była mniej-więcej stała. Za zamieszanie w pierwszej trójce rankingu winić należy raczej wzrost popularności smartfonowej fotografii, a także aparatów fotograficznych bez lustra. W miarę jak poprawia się jakość zdjęć robionych smartfonami, w statystykach ogólnych pojawiają się także takie marki, jak LG czy Motorola (za sprawą świetnego modelu Moto G).

Ten trend nie powinien dziwić – smartfony Apple'a zawsze mogły poszczycić się dobrymi (w swojej klasie) aparatami i mają kilka innych przewag nad tradycyjnymi aparatami. Przede wszystkim bez smartfonu mało kto wychodzi z domu, ponadto można poprawić zdjęcia od razu po zrobieniu i natychmiast opublikować. Od kilku lat aktualne iPhone'y są na Flickrze popularniejsze, niż flagowe lustrzanki Canona czy Nikona, nie wspominając już o aparatach kompaktowych. W statystykach zebranych w czasie ubiegłego roku królował iPhone 5 (3,1%) i 5s (2,6%), za nimi zaś były modele 4s i 4. Pierwszy „prawdziwy” aparat fotograficzny, Canon 600D, w rankingu znalazł się dopiero na piątym miejscu z udziałem na poziomie 1%.

350130413387540417

Firma Apple jest odpowiedzialna za 60% smartfonów, z których zdjęcia są publikowane na Flickrze. W połowie ubiegłego roku można było jednak zaobserwować rozkwit fotografii androidowej, za co w sporej mierze odpowiedzialne były flagowce Samsunga. Nokia tymczasem spadła z 8 do zaledwie 3%. Swoją pozycję niezmiennie utrzymuje HTC.

350130413387671489

W kategorii aparatów bezlusterkowych wciąż najpopularniejszym modelem jest Olympus E-M5, na drugiej pozycji zaś znalazł się elitarny, pełnoklatkowy Sony A7. W tej kategorii coraz mocniej swoją pozycję zaznaczają Sony i Fujifilm, podczas gdy Panasonic szybko traci popularność.

Czołówka rankingu lustrzanek nie przynosi żadnych niespodzianek – w ciągu minionego roku na szczycie miejscami zamieniły się Canon EOS 600D (obecnie jest liderem) z Canonem EOS 7D (spadł na drugą pozycję), trzecie miejsce niezmiennie należy do Nikona D7000. Pierwsza dziesiątka należy do tych dwóch producentów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)