iPhone X: logowanie do bankowości na razie tylko PIN-em

iPhone X: logowanie do bankowości na razie tylko PIN‑em

iPhone X: logowanie do bankowości na razie tylko PIN-em
17.11.2017 12:20

Użytkownicy iPhone’a X musieli powrócić w aplikacjach bankowych do logowania się z wykorzystaniem PIN-u. Face ID zostało odrzucone w obawie o bezpieczeństwo, choć tylko tymczasowo. Niestety, deweloperzy przywrócą logowanie biometryczne wraz z jego dotychczasowym podstawowym błędnym założeniem – twarz użytkownika jest zarówno loginem, jak i hasłem.

Z zebranych przez serwis cashless.pl danych wynika, że w wybranych aplikacjach polskich banków, wyłączona została możliwość logowania z wykorzystaniem Face ID. Klienci banku PKO, którzy korzystają z iPhone’a X muszą potwierdzać swoją tożsamość wprowadzając kod PIN. Podobnie jest również w BZ WBK, który obecnie jest na etapie testowania bezpieczeństwa nowego biometrycznego zabezpieczenia Apple. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to obsługa Face ID zostanie zaimplementowana.

Nie wszystkie banki zdecydowały się na wstrzymanie się z oferowaniem weryfikacji tożsamości przez Face ID. Aplikacja mBanku, która korzysta z natywnych mechanizmów iOS-a, umożliwia zalogowanie się po poprawnym rozpoznaniu twarzy. Z czasem Face ID najpewniej trafi również do pozostałych aplikacji bankowych, deweloperzy muszą tylko dokończyć proces implementacji biometrycznego zabezpieczenia.

Nawet 30 tys. punktów zbieranych przez Face ID to za mało by być loginem i hasłem jednocześnie.
Nawet 30 tys. punktów zbieranych przez Face ID to za mało by być loginem i hasłem jednocześnie.

Problem w całej sytuacji jest jednak inny – wprowadzenie Face ID było dla projektantów aplikacji bankowych dobrą okazją do refleksji nad bezpieczeństwem aktualnie oferowanych metod logowania. Jest to jednak okazja zmarnowana – gdy logowanie twarzą na iPhonie X w końcu stanie się możliwe, znów będzie ono wykorzystywane jako login i hasło.

A przecież podczas logowania z wykorzystaniem ciągu znaków, jawny jest wyłącznie login. Z kolei hasło jest ukryte, w teorii powinien „widzieć” je tylko właściciel zabezpieczonego konta. Tak samo powinno być w zabezpieczeniach biometrycznych, które chronią ważne dane (np. konta bankowe). Odcisk palca lub twarz powinny być wyłącznie loginem, a nie pełnić rolę zarówno loginu, jak i hasła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)