Jądro Linuksa 2.6.39

Grzegorz Niemirowski

19.05.2011 18:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydano wersję 2.6.39 jądra systemu operacyjnego GNU/Linux.

Wśród ważniejszych nowości znajdują się m.in. sterowniki dla chipsetów graficznych Cayman, które występują w takich kartach graficznych jak Radeon HD 6790 - 6970. Na razie nie działa jednak akceleracja 2D i 3D z powodu braku obsługi DRM, problem ten ma być rozwiązany w jednej z przyszłych wersji jądra. W sterowniku Nouveau, przeznaczonym dla kart NVIDIA, dodano obsługę kompresji Z oraz usunięto błąd, który powodował obniżenie wydajności o 10% - 30%. Z kolei w sterownikach graficznych Intela wprowadzono wiele drobnych poprawek.

Pojawiła się obsługa komendy ipset, która pozwala tworzyć reguły dla firewalla w znacznie prostszy i wygodniejszy sposób niż iptables. Dodano sterownik rtl8192cu dla bezprzewodowych kart RTL8192CU i RTL8188CU. Ulepszono też sterownik b43 obsługujący karty Broadcom 802.11n. W najnowszym jądrze ostatecznie pozbyto się Big Kernel Lock. W KVM dodano obsługę asynchronicznego przetwarzania chybień stron (page fault). Obsługa prawie wszystkich przerwań jest wykonywana za pomocą wątków jądra jeśli zostało ono uruchomione z parametrem "threadirqs".

Począwszy od tej wersji jądra domyślnie włączona jest opcja Multiple Page-IO Submissions w systemie plików Ext4, która pozwala wyraźnie podnieść wydajność i skalowalność. Natomiast w sterowniku Btrfs dodano funkcję Batched Discard, która informuje dyski SSD o nieużywanych obszarach. Wprowadzono obsługę systemu plików Pstore, który obsługuje oferowany przez niektóre platformy mały kawałek nieulotnej pamięci, przydatnej do zapisywania informacji diagnostycznych w przypadku błędu systemu. Pojawiła się obsługa hubów USB 3.0. Wprowadzono też wiele innych poprawek i ulepszeń a także poszerzono listę obsługiwanych urządzeń.

Jądro można tradycyjnie pobrać ze strony kernel.org. Jak zwykle pojawi się też w paczkach dla poszczególnych dystrybucji Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (143)
Zobacz także