Jak HP próbował sprzedać WebOS

Jak HP próbował sprzedać WebOS

30.12.2011 14:01

VentureBeat poinformował, że przez ostatnie pół dobiegającego właśnie końca roku, czyli dłużej niż myśleliśmy, HP próbował sprzedać dział Palm i system webOS. Dzięki informacjom podanym przez ten serwis łatwo można się domyślić dlaczego sprzedaż się nie udała.

Kupno Palma i systemu webOS kosztowało HP 1,2 miliarda dolarów i prawdopodobnie właśnie za tyle HP próbował sprzedać wszystkie nabyte wtedy zasoby. Wygląda na to, że HP nie ma zamiaru stracić ani centa więcej na tym systemie mobilnym, ale z drugiej strony… kto przy zdrowych zmysłach kupi produkt i zespół, który go stworzył, po takiej klapie, jaką zaliczyły urządzenia z webOS? Przecenione TouchPady sprzedały się chyba tylko dlatego, że dało się na nich zainstalować Androida. Do tego HP nie poszedł ani o krok do przodu z telefonami Pre 3 i Veer, co również nie pomogło wypromować webOS jako atrakcyjnego zakupu.

VentureBeat powołuje się na źródła zorientowane w postępie negocjacji, według których negocjatorzy HP próbowali sprzedać cegłę za 1,5 miliarda dolarów nawet Facebookowi, ale zostali wyśmiani. Zapewne podobnie wyglądały rozmowy z Samsungiem, Amazonem (przed premierą Kindle Fire), Intelem, Oraclem, HTC, Qualcommem i wieloma innymi potencjalnymi nabywcami. Prawdopodobnie o wielu rozmowach nawet nie było nam dane dowiedzieć się z Internetu. Nic dziwnego, że HP się nie udało bo 1,2 miliarda dolarów za niewypał to jednak trochę za dużo, a najwyraźniej firma niechętnie obniża cenę. Dla porównania przypomnę, że za niecałe 300 milionów więcej Sony wykupi akcje Ericssona, a niewiele mniej Microsoft zapłacił za umowę z Nokią.

Według VentureBeat, HP musiałby zejść z ceną poniżej 500 milionów, żeby pozbyć się Palma. Negocjatorzy z HP na pewno o tym wiedzą, ale skoro cena nie została obniżona, nasuwają się tylko dwa wnioski. Albo negocjatorzy szukali naiwnego klienta, albo HP tak naprawdę nie chciał pozbyć się Palma i webOS. W efekcie Palm zostaje, gdzie był, a jego właściciel postanowił uwolnić kod systemu. Jednak, jeśli wierzyć źródłom, na które powołuje się VentureBrat, Meg Whitman — nowa CEO HP — zapowiedziała kolejną próbę podbicia rynku tabletami z systemem webOS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)