Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play

Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play

Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play
Oskar Ziomek
22.01.2018 21:37

Według ekspertów, ale także coraz większej liczby użytkowników, Android sukcesywnie odchodzi od swoich pierwotnych założeń i staje się środowiskiem, w którym z powodzeniem rozprzestrzenia się ukryte, szkodliwe oprogramowanie. Mowa o śledzeniu aktywności użytkownika, reklamach i innych skryptach śledzących, które często w sprytny sposób zaszywane są w aplikacjach.

Chociaż Google stosuje techniki, które mają takie zjawiska eliminować, nie są one dostatecznie skuteczne, a przy liczbie pojawiających się w Sklepie Play aplikacji, trudno także o natychmiastową reakcję. Narastający problem zauważa serwis Wired powołując się na stanowiska Yale Privacy Lab oraz Exodus Privacy. Android ma już dziś niewiele wspólnego z typowym FOSS, wolnym i otwartym oprogramowaniem, a więc swego rodzaju zestawem zasad, które jeszcze nie tak dawno były pewnym wyznacznikiem dla twórców.

Mowa oczywiście nie tyle o samym systemie, co całokształcie, wziąwszy pod uwagę również aplikacje, które instaluje użytkownik. A tutaj, mniej lub bardziej świadomie, można narazić się na coraz więcej niebezpieczeństw. Począwszy od wspomnianych funkcji nastawionych na śledzenie, na ukrytym kopaniu kryptowalut kończąc.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W dodatku niewiele może tutaj zdziałać rozsądek użytkownika. Z zagrożeniem trzeba się po prostu liczyć, dopóki... korzysta się z oficjalnego Sklepu Play. Rozwiązaniem ma być zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń i rezygnacja z korzystania z oficjalnego sklepu z aplikacjami. Propozycja jest jedna: F-Droid, czyli sklep, w którym znaleźć można wyłącznie aplikacje stworzone zgodnie z myślą FOSS, w dodatku szczegółowo sprawdzone pod kątem ewentualnych zagrożeń.

W sklepie nie znajdziemy tak wielu programów, jak w Sklepie Play, ale to nie liczba propozycji jest tutaj priorytetem. Niewykluczone więc, że skorzystają z niego tylko ci użytkownicy, którzy świadomie nastawieni są wyłącznie na zwiększanie swojej prywatności, także kosztem dostępności większej liczby aplikacji. F-droid jest dostępny do pobrania z naszego katalogu, jako program do bezpośredniej instalacji w urządzeniu. Jeśli Twoim priorytetem na co dzień jest prywatność – warto spróbować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)