Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play

Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play22.01.2018 21:37
Jak unikać szkodliwych aplikacji na Androida? Można porzucić Google Play

Według ekspertów, ale także coraz większej liczby użytkowników, Android sukcesywnie odchodzi od swoich pierwotnych założeń i staje się środowiskiem, w którym z powodzeniem rozprzestrzenia się ukryte, szkodliwe oprogramowanie. Mowa o śledzeniu aktywności użytkownika, reklamach i innych skryptach śledzących, które często w sprytny sposób zaszywane są w aplikacjach.

Chociaż Google stosuje techniki, które mają takie zjawiska eliminować, nie są one dostatecznie skuteczne, a przy liczbie pojawiających się w Sklepie Play aplikacji, trudno także o natychmiastową reakcję. Narastający problem zauważa serwis Wired powołując się na stanowiska Yale Privacy Lab oraz Exodus Privacy. Android ma już dziś niewiele wspólnego z typowym FOSS, wolnym i otwartym oprogramowaniem, a więc swego rodzaju zestawem zasad, które jeszcze nie tak dawno były pewnym wyznacznikiem dla twórców.

Mowa oczywiście nie tyle o samym systemie, co całokształcie, wziąwszy pod uwagę również aplikacje, które instaluje użytkownik. A tutaj, mniej lub bardziej świadomie, można narazić się na coraz więcej niebezpieczeństw. Począwszy od wspomnianych funkcji nastawionych na śledzenie, na ukrytym kopaniu kryptowalut kończąc.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W dodatku niewiele może tutaj zdziałać rozsądek użytkownika. Z zagrożeniem trzeba się po prostu liczyć, dopóki... korzysta się z oficjalnego Sklepu Play. Rozwiązaniem ma być zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń i rezygnacja z korzystania z oficjalnego sklepu z aplikacjami. Propozycja jest jedna: F-Droid, czyli sklep, w którym znaleźć można wyłącznie aplikacje stworzone zgodnie z myślą FOSS, w dodatku szczegółowo sprawdzone pod kątem ewentualnych zagrożeń.

W sklepie nie znajdziemy tak wielu programów, jak w Sklepie Play, ale to nie liczba propozycji jest tutaj priorytetem. Niewykluczone więc, że skorzystają z niego tylko ci użytkownicy, którzy świadomie nastawieni są wyłącznie na zwiększanie swojej prywatności, także kosztem dostępności większej liczby aplikacji. F-droid jest dostępny do pobrania z naszego katalogu, jako program do bezpośredniej instalacji w urządzeniu. Jeśli Twoim priorytetem na co dzień jest prywatność – warto spróbować.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)