Jak założyć hasło na folder? Instrukcja krok po kroku

Oto jeden ze sposobów, jak zabezpieczyć folder hasłem, fot. Pixabay
Oto jeden ze sposobów, jak zabezpieczyć folder hasłem, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

02.02.2020 20:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ochrona dostępu do folderu hasłem przyda się każdemu, kto wspóldzieli komputer z innym uzytkownikiem i chce ukryć przed nim niektóre pliki. Może to być także sposób na zabezpieczenie ważnych dokumentów w komputerze przed dziećmi, które też mają do niego dostęp.

W systemie Windows 10 Pro można to zrobić łatwo za pomocą BitLockera i zaawansowanych opcji danego katalogu. W edycji Home nie jest on jednak dostępy i niezbędne byłoby kombinowanie z poleceniami w wierszu polecenia. Wygodniej jest użyć oprogramowania firm trzecich.

Aby założyć hasło na folder w systemie Windows 10, najprościej jest skorzystać z dodatkowego oprogramowania. Proces zabezpieczania folderu hasłem pokażemy na przykładzie wyjątkowo przyjaznego programu Secret Folder, który można pobrać z naszego katalogu oprogramowania i który po zabezpieczeniu katalogu, ukrywa go przed użytkownikiem.

Folder w Windows – jak zabezpieczyć hasłem?

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji Secret Folder, konieczne jest ustalenie hasła, którym będą zabezpieczane później foldery. Wybraną kombinację należy wpisać w dwa pierwsze okienka, aby upewnić się tym samym, że hasło jest dobrze zapamiętane i nie ma mowy o błędach.

Obraz

Dodatkowo konieczne jest podanie adresu e-mail (również dwukrotnie). Zostanie on wykorzystany na potrzeby mechanizmu przypominania hasła w razie jego zapomnienia.

Teraz program może się już uruchomić. Na ekranie pojawi się okno z białym, pustym obszarem w górnej części. Aby przystąpić do etapu zabezpieczania folderów hasłem i ich ukrywania, należy przeciągnąć wybrane katalogi na ten obszar.

Obraz

Alternatywnie można też skorzystać z menu i odszukać interesujące katalogi do zabezpieczenia za pośrednictwem Eksploratora plików.

Ostatni krok to blokowanie. Należy zaznaczyć na liście wybrane foldery, a następnie użyć przycisku Lock, aby katalog został zabezpieczony hasłem.

Obraz

Od tego momentu foldery nie są już widoczne w miejscach, skąd je zaimportowano. W naszym przypadku testowy folder zniknął z Pulpitu. Nie można się do niego ponownie dostać, bez uprzedniego otwarcia programu Secret Folder i wpisania hasła.

Jak odbezpieczyć folder z hasłem?

Aby ponownie dostać się do ukrytych katalogów, należy zacząć od uruchomienia programu Secret Folder. Przy włączaniu aplikacja poprosi użytkownika o wpisanie ustalonego wcześniej hasła. Jeśli go nie pamięta – ma możliwość skorzystania z mechanizmu przypominania.

Obraz

Po włączeniu aplikacji, na ekranie pojawi się lista zabezpieczonych (i ukrytych) folderów. Aby je odbezpieczyć, należy zaznaczyć wybrane katalogi na liście, a następnie skorzystać z przycisku Unlock.

Obraz

Po odblokowaniu, ukryte wcześniej katalogi ponownie pokażą się w lokalizacjach, w których znajdowały się wcześniej. W opisywanym przykładzie – na Pulpicie.

Aplikację Secret Folder można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)