Ochrona dostępu do folderu hasłem przyda się każdemu, kto wspóldzieli komputer z innym uzytkownikiem i chce ukryć przed nim niektóre pliki. Może to być także sposób na zabezpieczenie ważnych dokumentów w komputerze przed dziećmi, które też mają do niego dostęp.

bEUZCWyd

W systemie Windows 10 Pro można to zrobić łatwo za pomocą BitLockera i zaawansowanych opcji danego katalogu. W edycji Home nie jest on jednak dostępy i niezbędne byłoby kombinowanie z poleceniami w wierszu polecenia. Wygodniej jest użyć oprogramowania firm trzecich.

Aby założyć hasło na folder w systemie Windows 10, najprościej jest skorzystać z dodatkowego oprogramowania. Proces zabezpieczania folderu hasłem pokażemy na przykładzie wyjątkowo przyjaznego programu Secret Folder, który można pobrać z naszego katalogu oprogramowania i który po zabezpieczeniu katalogu, ukrywa go przed użytkownikiem.

Folder w Windows – jak zabezpieczyć hasłem?

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji Secret Folder, konieczne jest ustalenie hasła, którym będą zabezpieczane później foldery. Wybraną kombinację należy wpisać w dwa pierwsze okienka, aby upewnić się tym samym, że hasło jest dobrze zapamiętane i nie ma mowy o błędach.

350325375626530196

Dodatkowo konieczne jest podanie adresu e-mail (również dwukrotnie). Zostanie on wykorzystany na potrzeby mechanizmu przypominania hasła w razie jego zapomnienia.

bEUZCWyf

Teraz program może się już uruchomić. Na ekranie pojawi się okno z białym, pustym obszarem w górnej części. Aby przystąpić do etapu zabezpieczania folderów hasłem i ich ukrywania, należy przeciągnąć wybrane katalogi na ten obszar.

350325375626726804

Alternatywnie można też skorzystać z menu i odszukać interesujące katalogi do zabezpieczenia za pośrednictwem Eksploratora plików.

Ostatni krok to blokowanie. Należy zaznaczyć na liście wybrane foldery, a następnie użyć przycisku Lock, aby katalog został zabezpieczony hasłem.

350325375626923412

Od tego momentu foldery nie są już widoczne w miejscach, skąd je zaimportowano. W naszym przypadku testowy folder zniknął z Pulpitu. Nie można się do niego ponownie dostać, bez uprzedniego otwarcia programu Secret Folder i wpisania hasła.

bEUZCWyl

Jak odbezpieczyć folder z hasłem?

Aby ponownie dostać się do ukrytych katalogów, należy zacząć od uruchomienia programu Secret Folder. Przy włączaniu aplikacja poprosi użytkownika o wpisanie ustalonego wcześniej hasła. Jeśli go nie pamięta – ma możliwość skorzystania z mechanizmu przypominania.

350325375627120020

Po włączeniu aplikacji, na ekranie pojawi się lista zabezpieczonych (i ukrytych) folderów. Aby je odbezpieczyć, należy zaznaczyć wybrane katalogi na liście, a następnie skorzystać z przycisku Unlock.

350325375627251092

Po odblokowaniu, ukryte wcześniej katalogi ponownie pokażą się w lokalizacjach, w których znajdowały się wcześniej. W opisywanym przykładzie – na Pulpicie.

bEUZCWym

Aplikację Secret Folder można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (2)
bEUZCWzb