Jakie „nastroje” mają piosenki? Deezer stworzył sztuczną inteligencję, która je rozpoznaje

Jakie „nastroje” mają piosenki? Deezer stworzył sztuczną inteligencję, która je rozpoznaje

Jakie „nastroje” mają piosenki? Deezer stworzył sztuczną inteligencję, która je rozpoznaje
Oskar Ziomek
24.09.2018 09:55

Deezer znany dotychczas przede wszystkim ze swojej usługi strumieniowania muzyki w internecie, stworzył sztuczną inteligencję zdolną oceniać nastroje, jakie towarzyszą piosenkom. W publikacji, na którą zwraca uwagę serwis VentureBeat, badacze przedstawiają szkic oprogramowania, które wiąże konkretne piosenki z nastrojami, które normalnie byłby im w stanie przypisać słuchający. Wykorzystywana jest do tego zarówno analiza dźwięków, jak i słów tekstu piosenek.

Do działania sztuczna inteligencja wykorzystuje wiele źródeł informacji, co odróżnia ją od wcześniej stosowanych w tym zakresie metod. Za dane źródłowe służą między innymi liczne teksty piosenek z uwzględnieniem rozumienia kontekstu. Ponadto za źródło posłużyły także dane z bazy Million Song Dataset (gdzie znajdują się tagi wykorzystywane przez Last.fm) oraz dodatkowe wskazanie na kilkanaście tysięcy angielskich słów, które zazwyczaj związane są z tym czy innym nastrojem. Oprócz tego pod uwagę wzięte zostały same utwory w kontekście dźwięku.

Odpowiednio przygotowane oprogramowanie zdolne jest w ten sposób oceniać emocje i intensywność towarzyszące piosenkom, choć wyniki nie są jeszcze idealne. Jak się okazuje, póki co rezultaty związane z wykrywaniem pozytywnych i negatywnych emocji są raczej średnie, za to świetnie prezentują się wyniki związane z rozpoznawaniem intensywności i nastroju utworów. W tym zakresie zaprezentowana metoda wykorzystująca SI ma być dużo bardziej skuteczna od dotychczasowych, a w związku z tym może się stać ciekawym materiałem do dalszych badań w przyszłości.

Łatwo sobie wyobrazić jej realne zastosowania. Jak wiadomo, w serwisach strumieniujących muzykę dużą rolę odgrywa system rekomendacji piosenek, dzięki któremu użytkownik korzystający z usługi ma stały dostęp do nieznanych mu jeszcze utworów, które mogą mu się spodobać. Zastosowanie sztucznej inteligencji, która na bieżąco zdolna będzie oceniać nastroje piosenek (a w konsekwencji chwilowe oczekiwania słuchającego) z pewnością może się przydać, by propozycje kolejnych utworów były jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb słuchającego.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)