Języki programowania na topie: C, Java, Objective-C

Języki programowania na topie: C, Java, Objective-C

17.01.2013 14:39, aktualizacja: 17.01.2013 15:30

Świat języków programowania nie jest statyczny i podczas gdy wiele z nich odchodzi w niepamięć, na ich miejsce przychodzą nowe, bardziej elastyczne, o większych możliwościach lub lepiej zaprojektowane do tego konkretnego zastosowania. Popularność języków programowania można oczywiście zmierzyć — od ponad 10 lat zajmuje się tym firma TIOBE, która opracowała TIOBE Programming Community Index. Wskaźnik ten, na podstawie zapytań w wyszukiwarkach internetowych i na różnych stronach, prezentuje poziom zainteresowania i rozmiar społeczności związanej z konkretnym językiem. Pod uwagę brane są jedynie języki kompletne w sensie Turinga i które mają własną stronę na Wikipedii.

W ciągu ostatniego roku nie zaobserwowano rewolucji w czołówce rankingu. Ubiegły rok był rokiem przez jednych uważanej za piękną, przez innych kojarzonej z ciągłym dokładaniem RAM-u i ociężałością Javy, w styczniu 2013 na szczycie notowań znalazł się niezwykle uniwersalny język C. Twór Jamesa Goslinga spadł na drugą pozycję, za nim znalazł się „czarny koń” tego wyścigu — Objective-C Apple'a, dalej C++ i nastoletni już C# Microsoftu. Pozostałe 5 pozycji od ubiegłego roku nie uległo zmianie. Od miejsca szóstego: PHP, Visual Basic, Python, Perl i JavaScript. Ciekawie dzieje się nieco niżej — Visual Basic .NET i Bash błyskawicznie zyskują popularność, w górę i w dół skacze MATLAB. Wciąż poszukiwane są także Lua, Ada i różne typy Assemblera, spada za to zainteresowanie Delphi. Trzeba jednak zaznaczyć, że indeks powyżej 1% mają języki jedynie od 12 miejsca w górę (pierwsza dziesiątka, Visual Basic .NET i Ruby), a powyżej 10% tylko pierwsza trójka. Analitycy postanowili drugi raz z rzędu przyznać językowi Objective-C TIOBE Programming Language Award (za najwyższy wzrost w roku). Język ten stał się tak popularny oczywiście dzięki rozkwitowi rynku aplikacji mobilnych.

Obraz

Lepszy obraz kształtowania się popularności języków da nam jednak zestawienie danych z ostatnich 11 lat. Nie ma na nim niestety pozycji, które z pierwszej dziesiątki wyleciały na przestrzeni lat. Widać jednak, jak od połowy 2009 roku Objective-C pnie się w górę, jak C kilka razy wyprzedza Javę. Zainteresowanie C++ spada od 2005 roku, Visual Basic zaczął tracić 4 lata później. C# stopniowo zyskuje uwagę programistów od początku swojego istnienia, zaś PHP traci przynajmniej od dwóch lat. Szczegółowe dane na temat każdego języka z osobna można uzyskać na stronach poszczególnych języków wymienionych w raporcie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)