Już niedługo biometryczne drony będą dostarczać urzędowe przesyłki

Już niedługo biometryczne drony będą dostarczać urzędowe przesyłki11.02.2014 12:32
CC-BY-SA Michaelgeorges, Wikimedia Commons
CC-BY-SA Michaelgeorges, Wikimedia Commons

Minister Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohammed al Gergawi, oświadczył, że są plany używania bezzałogowych, latających dronów do dostarczania oficjalnych dokumentów oraz paczek do mieszkańców. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt poprawy usług publicznych na świecie.

CC-BY-SA Michaelgeorges, Wikimedia Commons
CC-BY-SA Michaelgeorges, Wikimedia Commons

Przedstawiony w poniedziałek prototyp miał około pół metra i był zasilany bateryjnie. Projekt drona przypomina motyla z przegródkami, w których mogą się pomieścić małe paczki. Pomalowany na biało i ozdobiony flagą Emiratów Arabskich dron napędzany jest czterema wirnikami. Inżynier i twórca projektu, Abdulrahman Alserkal, poinformował, że do sprawdzania tożsamości i autoryzacji osoby odbierającej przesyłkę, służyć będą systemy rozpoznawania odcisków palców i skanujące gałkę oczną. Początkowo drony miałyby dostarczać dowody tożsamości, prawa jazdy i różne podobne dokumenty. Warto zaznaczyć, że urządzenie będzie musiało wytrzymać temperatury przekraczające 40°C i burze piaskowe.

Nie jest to pierwszy pomysł dostarczania paczek dronami na świecie. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o usłudze Prime Air Amazonu, dzięki której małe paczki mogłyby być szybko dostarczane prosto z magazynu do klienta. Pomysł, prawdopodobnie, zostanie wprowadzony w życie w 2015 roku, zależnie od zezwolenia Federalnej Komisja Lotnictwa (FAA).

O tym, że drony mogą być doskonale wykorzystywane do przekazywania przesyłek, zdążyli już się przekonać wędkarze w Wisconsin. Lokalny browar, Lakemaid, wpadł tam na pomysł dostarczania małych ładunków z wyprodukowanym napojem do osób łowiących na skutym lodem jeziorze Mille Lacs. Niestety, FAA, po obejrzeniu nagrań na serwisie YouTube, zareagował od razu. Browar dostał zakaz dalszych prób prowadzenia takiej działalności.

Aż chciałoby się zapytać, kiedy w Polsce pojawią się podobne pomysły. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje jednak rozpisać przetarg na zakup dronów, więc może nie będziemy musieli długo czekać na efekty. Póki co, drony są sprawdzane także przez rolników.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)